Iran przygotowuje dodatkowe 1000 sztuk broni, które wkrótce przekaże Rosji. W asortymencie znajdą się pociski balistyczne, drony szturmowe i amunicja. Nie jest to pierwsza taka transakcja. Wcześniej Iran sprzedał Rosjanom 450 dronów bojowych. Ukraińscy przedstawiciele prasy poinformowali ostatnio świat o tym, że żołnierze zestrzelili około 300 dronów pochodzenia irańskiego.

Irański sprzęt trafia na pole walki?

Od kiedy Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na terytoriach Ukrainy, drony są jednym z najbardziej użytecznych sprzętów bojowych podczas walki. Drony pochodzące z Iranu posłużyły Rosjanom między innymi do zdalnego atakowania energetycznej infrastruktury Ukrainy.

Sekretarz Stanu Antony Blinken wypowiedział się o tej sytuacji. Zwrócił uwagę na to, że Stany Zjednoczone będą robiły co w ich mocy, aby zablokować Iranowi możliwość zaopatrywania Rosjan w sprzęt wojskowy, jednak nie mogą potwierdzić, że będą w stanie zablokować łańcuch dostaw. Ich działanie skupia się na sankcjonowaniu państw wspierających Rosję w taki sposób, aby współpraca z agresorem nie była opłacalna.

Iran wcześniej oficjalnie zaprzeczył, jakoby planował dostarczać broń i amunicję Rosji, jednak aktualne informacje wskazują na coś zupełnie innego.