Tego, jak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, uczymy się od najmłodszych lat. Niestety nie zawsze pamiętamy o podstawowych zasadach. Właściwa higiena jamy ustnej jest kluczowa dla utrzymania zdrowia zębów i dziąseł. Pomaga również zapobiegać chorobom jamy ustnej, takim jak próchnica i choroby przyzębia. Kiedy zapominamy o podstawowych zasadach, sami narażamy się na nieprzyjemne konsekwencje i duże wydatki. W tym artykule przypominamy Wam proste i skuteczne sposoby na dbanie o higienę jamy ustnej, które można łatwo wprowadzić do codziennej rutyny.

Nie tylko dokładne mycie zębów

Oczywistym jest, że podstawą higieny jamy ustnej jest mycie zębów. Powinniśmy to robić przynajmniej 3 razy dziennie, ale wskazane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku. Mycie zębów powinno trwać przynajmniej 2 minuty. Ważny jest też odpowiedni dobór szczoteczki do zębów oraz pasty. Najlepiej wybierać szczoteczki, które mają miękkie włosie i pasty do zębów bez fluoru. Ważne jest, żeby nie skupiać się jedynie na zębach, ale dokładnie wyczyścić też język i policzki. Jednak oprócz mycia zębów powinniśmy pamiętać też o kilku innych czynnościach. Przede wszystkim każdy z nas powinien używać nici dentystycznych. Dzięki nim można dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. Szczoteczka bardzo często nie radzi sobie z ich dokładnym wyczyszczeniem. Kolejnym krokiem, o którym nie powinniśmy zapominać jest płukanie jamy ustnej specjalnym płynem. Takie preparaty najczęściej mają działanie bakteriobójcze. Oprócz tego usuwają z jamy ustnej resztki jedzenia i skutecznie odświeżają oddech.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Żeby cieszyć się zdrowymi zębami i nie mieć problemów z chorobami dziąseł powinniśmy regularnie odwiedzać stomatologa. Najlepiej jest wykonywać przegląd jamy ustnej raz/dwa razy w roku. Dentysta sprawdzi, czy nie mamy żadnych ubytków, a także usunie nadmiar płytki nazębnej czy przebarwienia. Popowie również co możemy zrobić, żeby nasze zęby były w lepszym stanie. Zdrowym zębom sprzyjają również zdrowe nawyki żywieniowe. Odpowiednia dieta wpływa na cały nasz organizm, w tym na naszą jamę ustną. Im mniej cukru w naszej diecie tym mniej próchnicy na naszych zębach. Zdrowym zębom nie sprzyja także palenie papierosów, spożywanie dużych ilości alkoholu, a także picie herbaty i kawy w nadmiernych ilościach. Te kilka prostych zasad pozwoli nam odpowiednio zadbać o naszą jamę ustną.