Dzisiaj na Giełdzie Papierów Wartościowych inwestorzy przeżyli kolejny ciężki dzień. Główne indeksy i większość branż jest niezwykle słaba. Na parkiecie króluje czerwień. Szczególnie duże ryzyko dotyczy indeksy WIG20. Dużą jego część stanowią banki, które ostatniego tygodnia nie mogą zaliczyć do szczególnie udanych. Inwestorzy są niepewni co do przyszłości sektora bankowe w związku z zawirowaniami wokół kredytów frankowych. Sytuacja na szerokim rynku jest ciężka, króluje ogromna niepewność co do przyszłości światowej gospodarki. Pewne natomiast jest to, że jeśli teraz ktoś dobrze obstawi, to już niebawem może cieszyć się z ogromnych zysków. Przy czym jak to zawsze bywa na runku, nieprzeciętne zyski wiążą się z dużym ryzykiem.

Słabe dane nie pomagają

Inwestorzy mają duży orzech do zgryzienia. Nikt nie jest do końca pewien czy czasem nie jest tak, że pozytywne informacje są już wliczone w ceny. Wiadomo za to, że niepewna jest kwestia przyszłej polityki monetarnej banków centralnych. Taka sytuacja ma jednoznacznie negatywny wpływ na rynek. W podobnym kierunku oddziałują najnowsze dane makro ze strefy euro i Polski. W Polsce sprzedaż detaliczna zaliczyła spadek. Natomiast odczyt PMI w Europie jest mocno niejednoznaczny. Jedynie w USA odczyty były lepsze od prognoz analityków. Z jednej strony jest to sygnał pozytywny, który może oznaczać mniejsze spowolnienie gospodarcze. Z drugiej jednak strony, przestrzeń na dalsze manipulowanie stopami przez FED właśnie się zwiększa.

Bez optymizmu

Na GPW ciężko szukać jakiegokolwiek powiewu optymizmu. Praktycznie wszystkie główne branże są niezwykle słabe i zaliczają większe lub mniejsze spadki. Bankom oczywiście ciąży wyrok TSUE. Spory spadek zaliczyło Allegro i to mimo ogłoszenia programu skupu akcji własnych. Cena maksymalna została ustalona na 35 zł za akcję. O dłuższego czasu kiepsko ma się branża gier. Akcje CD Project zaliczyły spadek wyceny o ponad 3%. Rekomendacja jednego z biur maklerskich mówi o poziomie 100 zł za akcję. Gdyby patrzeć na WIG20 to jedynie Dino zakończyło dzień na zielono. Ciężko jednak aby jednak spółka wyciągnęła cały indeks. Sytuacja na rynku nie ułatwia podejmowanie trafnych decyzji. Dlatego warto niezwykle ostrożnie podchodzić od wszelkich inwestycji.