O ile oświetlenie sufitowe jest najważniejszym elementem każdej łazienki, tak podczas tworzenia aranżacji nie możemy zapomnieć również o dodatkowych źródła światła. Jedno z najlepszych rozwiązań pod tym kątem stanowią lampy ścienne. Dowiedz się, na co musisz zwrócić uwagę przed zakupem, by wybrać kinkiet, który zagwarantuje Ci idealne świetlne do kąpieli i pielęgnacji.

Czy stosowanie lamp ściennych w łazience jest bezpieczne?

Wilgoć i ryzyko kontaktu z wodą to największe niebezpieczeństwa, które musimy mieć na uwadze, planując oświetlenie w łazience. Ta sama zasada dotyczy oczywiście lamp ściennych montowanych zwykle stosunkowo nisko. Z tego względu priorytetowe znacznie ma znajomość stref ochronnych, czyli wyznaczonych obszarów wokół umywalki, wanny, czy kabiny prysznicowej, które wymagają w zależności od miejsca stosowania odpowiednio zabezpieczonych urządzeń, gniazd i źródeł światła.

Decydując się na lampy ścienne do łazienki, zalecamy kierować się w stronę modeli o klasie szczelności nie niższej niż IP44. Im bliżej źródła wody, tym powinna być ona wyższa. Największe bezpieczeństwo zagwarantują modele o klasie IP67 lub IP68, jednak konieczność ich stosowania zachodzi wyłącznie w rejonach, w których ryzyko kontaktu z wodą jest najwyższe, np. bardzo blisko wanny, czy kabiny prysznica.

W jakich miejscach zamontować lampy ścienne w łazience?

Zdecydowanie najpopularniejszym miejscem montażu lamp ściennych w łazienkach są okolice luster. Przy zachowaniu odpowiedniej odległości i prawidłowym doborze źródła światła są w stanie zapewnić niezbędne, równomierne i naturalne oświetlenie, niezbędne podczas wykonywania makijażu, czy golenia. Chcąc zbudować pożądany relaksujący klimat, możesz zdecydować się na montaż lamp ściennych nad wanną lub w pobliżu prysznica. W takim przypadku – poza wysoką klasą IP, rzecz jasna – niezwykle istotny okaże się wybór żarówek o ciepłej barwie światła. Taka aranżacja będzie w stanie zapewnić Ci idealne warunki do relaksu po ciężkim dniu.

Co ważne lampy ścienne mogą być używane również w formie oświetlenia ogólnego. Tu najważniejszy czynnik stanowi dobór żarówki o odpowiednio mocnym strumieniu żarówki. W takiej formie kinkiety najlepiej odnajdą się w niskich łazienkach o niewielkim metrażu.

Lampy ścienne do łazienki – czego unikać?

Po pierwsze, unikaj lamp ściennych, które nie są przeznaczone do montażu w pomieszczeniach narażonych na wilgoć i wodę. Nie zalecamy standardowych modeli z IP20 – ich budowa będzie zdecydowanie zbyt słaba, by zapewnić nam pełne bezpieczeństwo przed kontaktem z wodą. Wyjątek mogą stanowić większe łazienki, w których istnieją rejony, znajdujące się daleko od umywalek, czy wanien.

Po drugie, unikaj nadmiernego oświetlenia. Dotyczy to w szczególności mniejszych łazienek. Światło powinno być łagodne i jednocześnie wystarczające do wykonywania codziennych czynności. Z tego powodu zalecamy stosowanie osobnego oświetlenia głównego i traktowanie lamp ściennych jako jego uzupełnienie.