Agregaty prądotwórcze to urządzenia o bardzo szerokiej przydatności, nadające się do wielu różnych zastosowań. Zobacz, jakie są rodzaje generatorów prądu, parametry i dowiedz się, czym kierować się przy zakupie nowego agregatu prądotwórczego.

Do czego służą agregaty prądotwórcze?

Główne zadanie agregatów prądotwórczych to zapewnienie zasilania w miejscach, w których niemożliwe jest korzystanie z prądu z sieci. Dotyczy to więc placów budowy bez wykonanego przyłącza, czy też pracy w terenie (np. na polu), gdzie o dostęp do gniazdka ciężko. W ten sposób można zasilić różne urządzenia elektryczne, czy maszyny potrzebujące prądu do działania.

Agregaty prądotwórcze są także formą awaryjnego zasilania. Sprawdzają się w miejscach, gdzie często występują uszkodzenia instalacji, czy też przerwy w dostawach prądu. Obecność agregatu zapewnia stały dostęp do energii elektrycznej i zasilanie najważniejszych urządzeń (takich jak np. piec czy pompa wody).

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Wszystkie agregaty prądotwórcze można podzielić ze względu na różne parametry. Podstawowy podział to wielkość i mobilność urządzenia. Najmniejsze są mobilne agregaty spalinowe. Dzięki kółkom i stosunkowo niewielkim gabarytom nadają się do szybkiego przemieszczania i łatwego transportu. Spotkamy też agregaty stacjonarne, które są na stałe zamontowane w jednym miejscu. Ostatni rodzaj to agregaty rolnicze na WOM, czyli wał odbioru mocy. W ich wypadku energia generowana jest z mocy ciągnika, do którego sprzęty zostały podłączone.

Poza tym wyróżniamy też agregaty zasilane na gaz, agregaty solarne itd. Pamiętajmy, że generatory różnią się od siebie ze względu na generowaną moc. Małe urządzenia (do 5 kW) to sprzęty raczej nadające się do zasilania podstawowych narzędzi czy sprzętów na działce. Przy zastosowaniu komercyjnym (np. przy stawianiu mobilnych instalacji) konieczny będzie sprzęt o mocy przekraczającej 9 kW.

Gdzie stosuje się generatory prądu?

Przede wszystkim agregaty wykorzystywane są w obiektach, w których znajdują się zasilane elektrycznie urządzenia, wymagające stałego źródła zasilania – bez przerw. Są to np. serwerownie czy szpitale. Dzięki agregatom prądotwórczym mają one zapewniony awaryjny dostęp do energii w razie przerw w dostawach prądu.

Czym kierować się przy zakupie agregatu prądotwórczego?

Generator prądu musi w zupełności wystarczać na zasilenie wszystkich urządzeń, które tego wymagają. Należy podsumować moc tych sprzętów, zostawiając jednocześnie zapas dodatkowy. W przypadku urządzeń mobilnych ważna jest też masa. Im wyższa, tym trudniej o przeniesienie agregatu, przez co będzie musiał pełnić rolę urządzenia stacjonarnego. Poza tym należy zwrócić uwagę na takie parametry jak wymiary, ilość spalanego paliwa, czy też pojemność zbiornika. Uwzględniając to wszystko, możemy wybrać najlepszy agregat do swoich zastosowań.