Świąd skóry to przykra dolegliwość, która może wynikać z chorób skórnych, nieodpowiedniej pielęgnacji, podrażnień i wielu innych problemów. Nie zawsze wiemy, jak sobie z nim poradzić, zwłaszcza gdy swędzenie często powraca. Godne uwagi są z pewnością odpowiednio dobrane dermokosmetyki, które mogą mieć formę balsamów, kremów, czy nawet spray’ów! Jak zwalczyć problematyczne swędzenie skóry? O czym warto wiedzieć?

Swędzenie skóry – przyczyny

Okazuje się, że swędzenie skóry może mieć różnorodne przyczyny. Zazwyczaj borykamy się ze:

  • Swędzeniem skóry po kąpieli – dotyczy najczęściej alergii na kosmetyki. Świąd może występować także po użyciu produktów, które mają w składzie sztuczne barwniki, konserwanty i substancje zapachowe. Przyczyn takiego stanu rzeczy można doszukiwać się także w nadmiernym przesuszeniu skóry poprzez nieodpowiednią pielęgnację.
  • Swędzeniem skóry głowy – bywa spowodowane podrażnieniem przez substancje znajdujące się w szamponach lub chorobami dermatologicznymi. Poza tym przyczyną swędzenia skóry głowy jest łojotokowe zapalenie skóry, objawiające się dodatkowo łuszczeniem się naskórka, łupieżem i przetłuszczaniem się włosów.
  • Swędzeniem skóry w ciąży – to dosyć częste zjawisko. Zazwyczaj jest to niegroźna dolegliwość, ustępująca po porodzie. Nie zapominajmy także o tym, że swędzenie skóry w ciąży może wiązać się z cholestazą, objawiająca się na stopach i dłoniach oraz nasilającą się w nocy.

Jak widzimy, przyczyn swędzenia skóry może być mnóstwo, a uporczywe problemy z pewnością warto skonsultować ze specjalistą.

Jak zwalczyć swędzenie skóry?

Walka ze swędzeniem skóry głowy może być skuteczna, pod warunkiem, że dobierzemy odpowiednie kosmetyki. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup dermokosmetyków, które są przetestowane dermatologiczne, wykazują właściwości lecznicze, nie zawierają sztucznych związków, nie wywołują alergii i są odpowiednie do każdego typu cery.

Co warto wiedzieć o tych produktach? Dermokosmetyki to popularne preparaty z odpowiednio dobranymi substancjami, które mają za zadanie przyspieszać regenerację naskórka, łagodzić podrażnienia i zapobiegać nadmiernej utracie wody z głębokich warstw skórnych. W takich kosmetykach szukać powinniśmy witaminy E, kwasu pantotenowego, masła shea, oleju z orzechów makadamia, czy też gliceryny.

Czasami w walce ze swędzeniem skóry pomocna jest zmiana płynu do płukania, proszku do prania i innych detergentów. Wybierajmy takie produkty, które są przeznaczone dla alergików i nie zawierają w składzie żadnych szkodliwych substancji! Gdy mamy wątpliwości co do wyboru kosmetyku, możemy skonsultować się z dermatologiem. Jest to specjalista wykonujący różnorodne badania, dzięki którym wykluczone zostaną inne przyczyny swędzenia skóry. Poza tym z pomocą lekarza dobierzemy taki krem lub taką maść, która pomoże nam złagodzić przykre dolegliwości i zapobiegnie uszkodzeniom naskórka wskutek drapania.