Posiadanie wielu roślin w domu niesie ze sobą wiele korzyści. Rośliny doniczkowe nie tylko są wspaniałą ozdobą każdego pomieszczenia. Pełnią również inne ważne funkcje. Przede wszystkim poprawiają jakość powietrza w naszym domu. Poza tym mają realny wpływ na nasze samopoczucie. Ale co zrobić, kiedy zupełnie nie masz ręki do kwiatków i każda roślina doniczkowa prędzej czy później Ci umiera? Najlepiej wybrać rośliny z tych mniej wymagających. Takie rośliny nie potrzebują częstego podlewania, nawożenia, czy przycinania. Dzięki temu każde wnętrze w Twoim domu będzie wyglądać zdecydowanie lepiej, a Ty będziesz się cieszyć zdrowymi roślinami przez cały rok!

Jak pielęgnować rośliny domowe?

Jeśli zdecydowałeś się na gatunki roślin, które zalicza się do mało wymagających, nie oznacza to, że zupełnie nic nie będziesz musiał robić. O każdą żywą roślinę trzeba w jakiś sposób zadbać. Istnieje kilka podstawowych zasad, które pomogą Ci utrzymać Twoje rośliny przy życiu. Po pierwsze, każda z roślin ma swoje indywidualne wymagania, do których musisz się dostosować. Bardzo często, kupując kwiaty doniczkowe, masz do nich dołączoną informację jak je pielęgnować. Stosując się do tych zasad powinieneś osiągnąć sukces. O czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim podlewanie. Na szczęście te niewymagające rośliny potrzebują stosunkowo mało wody, więc nie będziesz musiał robić tego często. Po drugie niezwykle ważne jest podłoże. Kwiaty uwielbiają takie, które łatwo przepuszczają wodę. W sklepach ogrodniczych znajdziesz gotowe mieszanki podłoża, przystosowane do konkretnych gatunków roślin. Ostatnia, bardzo ważna kwestia to miejsce, w którym ustawimy rośliny. Różne gatunki potrzebują różnych warunków. Dlatego przed wyborem miejsca powinniśmy się upewnić, że ten konkretny gatunek, będzie czuł się dobrze w tym miejscu.

Które rośliny doniczkowe są niewymagające?

Teraz przedstawimy Wam kilka roślin, które potrzebują stosunkowo mało uwagi. Zaczniemy od bardzo popularnego Zamioculcasa. Te kwiaty są w stanie wytrzymać naprawdę wiele. Dobrze radzi sobie w mało nasłonecznionych miejscach. Jest również w stanie znieść brak wody przed dłuższy czas. Sekret tkwi w jego liściach. Ten gatunek gromadzi nadmiar wody w liściach, dzięki czemu nie trzeba go tak często podlewać. Dla osób nie mających ręki do kwiatów, doskonale sprawdzą się też kaktusy. Nie potrzebują częstego podlewania, ani szczególnych warunków do przetrwania. Raz na jakiś czas trzeba je jednak przesadzać do większych doniczek, bo rosną jak szalone. Ostatnie kwiaty, o których wspomnimy to sansevierie. To idealny gatunek dla osób, które mają tendencję do zapominania. Potocznie nazywane wężownicami, dobrze radzą sobie z suszą i brakiem światła słonecznego.