Od wielu wieków, człowiek upodobał sobie towarzystwo niektórych zwierząt, a większość ludzi decyduje się na koty lub psy. Warto jednak wiedzieć, że wyjątkowy zachwyt od zawsze budziły również ptaki. Zwłaszcza te, które swoim śpiewem oczarowywały swoich właścicieli.

Historie o złotych klatkach dla faworytów władców wydają się nie być jedynie wymysłami powieściopisarzy, skoro do dzisiaj cieszą się one niegasnącą popularnością. Współcześnie to kanarki, czyli urokliwe, małe ptaszki są najczęściej wybieranym gatunkiem. Jak o nie dbać, by wdzięcznie służyły swoim darem śpiewania – tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Jak opiekować się kanarkami? 

Jak każdemu zwierzęciu domowemu, tak i kanarkowi należy zapewnić odpowiednią opiekę. Pierwszą jego potrzebą jest właściwie dobrana do jego potrzeb i regularnie czyszczona klatka. I chociaż w sklepach zoologicznych przebywają one w małych klatkach, w których ledwo mogą skakać, warto zapewnić mu odrobinę większą, dzięki czemu będzie mógł sfruwać z patyczka na patyczek.

No właśnie, te patyczki to tzw. żerdki, a kupując je, należy zwrócić uwagę na to, czy pokryte są twardym tworzywem, dzięki temu kanarek będzie mógł ostrzyć swój dziób i wycierać rosnące pazurki. To duży element jego higieny osobistej. Oprócz tego klatka musi być wyposażona w niezbędne poidełko na wodę oraz karmidełko na pokarm. Wodę należy zmieniać codziennie, można do niej dodawać niektóre ziółka, albo odrobinę miodu.

Pokarm natomiast trzeba uzupełniać nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Warto czasami zakupić odpowiednie witaminy wspomagające porost piórek, a także działające pozytywnie na śpiewanie. To jak to jest z tym śpiewaniem kanarka…?

Jak kanarki śpiewają?

W popularnych serwisach streamingowych dostępnych jest wiele nagrań śpiewających kanarków. Niektóre z nich są naprawdę imponujące. Czasami jednak można usłyszeć taki koncert nawet w zwykłym sklepie zoologicznym lub hodowli. Warto jednak wiedzieć, że jedynie samce kanarków potrafią śpiewać, samiczki wydobywają z siebie zaledwie kilka mniej zgrabnych dźwięków, podobnych do pisków.

Jeżeli więc zależy nam na śpiewającym towarzyszu, należy zdecydować się na samca. Co ciekawe, ptaki przestają śpiewać, jeśli przebywają w jednej klatce z samiczkami. Jeśli jednak śpiewają, to najczęściej wtedy, kiedy są młode, zdrowe i szczęśliwe. Nierzadko jednak można je delikatnie ośmielać, puszczając muzykę. Kanarki są niesamowicie muzykalne! I chociaż nie naśladują dźwięków, jak niektóre papugi, to z pewnością wykonają popis swoich umiejętności przy akompaniamencie muzyki.

Czemu mój kanarek nie śpiewa?

To pytanie nierzadko zadawane po zakupie ptaka. Warto jednak wiedzieć, że przyczyn takiej sytuacji może być naprawdę wiele. Od chwilowej niemocy, po trudne do zdiagnozowania choroby. Jeżeli kanarek nie zaczął śpiewać po przybyciu do nowego domu, należy dać mu kilka dni na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu i dostosowanie do nowej rzeczywistości.

Czasami też może on czuć się onieśmielony nowymi właścicielami. Jeżeli jednak mijają tygodnie lub miesiące, a ptak nadal nie zaczął dawać żadnych koncertów, warto zainteresować się jego płcią. I chociaż są to sytuacje naprawdę rzadkie, to zdarzają się pomyłki w niektórych sklepach zoologicznych, kiedy sprzedawana jest samiczka, zamiast samca. Wtedy brak śpiewu jest naturalnym powodem zdziwienia. A co jeśli kanarek nagle przestał śpiewać? Warto zainteresować się wtedy jego stanem zdrowia – czy regularnie spożywa jedzenie, czy wesoło skacze po żerdkach, czy nie jest zestresowany i przygnębiony.

Dużo powie również jego stan upierzenia. I chociaż pierzenie się ptaków jest naturalną sytuacją, występującą dwa razy w roku, to długo utrzymujące się zaniki w piórach mogą świadczyć o chorobach. Warto wtedy skonsultować się z weterynarzem lub chociaż wykwalifikowanym pracownikiem sklepu zoologicznego.

Dla kogo kanarek będzie wspaniałym towarzyszem?

Kanarek z pewnością przypadnie do gustu wszystkim osobom, które uwielbiają muzykę. Wspólna pasja ze stworzeniem z pewnością pomoże zbudować silną i głęboką więź. Przy odpowiedniej opiece – utrzymywaniu czystości, regularnym jedzeniem i zapewnionym towarzystwie – ptak spokojnie przeżyje wiele długich i zdrowych lat. Samce kanarka z pewnością będą oczarowywać swoim śpiewem wszystkich domowników oraz przybyłych gości. To naprawdę wdzięczne i urocze zwierzęta o ciekawej osobowości.