Ludzkość od wieków ćwiczy swoje ciało i rozwija jego możliwości, zwłaszcza, jeśli chodzi o siłę i sprawność mięśni. Gdy skupiamy swoją uwagę zwłaszcza na tych widocznych, zapominamy o istotnych mięśniach ukrytych głęboko wewnątrz organizmu.

Takimi mięśniami są właśnie mięśnie kegla, a właściwie Kegla, bo nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego ginekologa, który pierwszy się nimi zainteresował w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Inna ich popularna nazwa to mięśnie dna miednicy, która bardziej obrazuje ich położenie. Wiele kobiet albo nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, albo wie, że istnieją, ale nie rozumieją ich ważności, a część jest tego wszystkiego świadoma, ale wstydzi się o tym rozmawiać. Poniższy artykuł pozwoli rozwinąć wątpliwości i przełamać tabu.

Czym i gdzie są mięśnie kegla?

Mięśnie dnia miednicy są niezwykle rozległe – sięgają od odbytnicy, do kości łonowej i okalają ujście odbytu, pochwy i pęcherza – to właśnie te mięśnie odpowiadają za ich poprawne funkcjonowanie. To nie wszystko, bo podtrzymują też narządy znajdujące się w jamie brzusznej. Ich kształt przypomina hamak.

Ich główne zadanie polega na ciągłym zaciskaniu się i rozluźnianiu, np. kontrolują wypróżnianie się, zaciskanie cewki moczowej, ale też są ważnym elementem utrzymania prawidłowej postawy człowieka.

Mięśnie kegla – co je osłabia?

Każde mięśnie mogą zostać osłabione lub uszkodzone, nawet te, których gołym okiem nie widać. Co wpływa negatywnie na pracę mięśni dna miednicy?

  • ciąże i porody,
  • palenie papierosów,
  • nadwaga,
  • brak aktywności fizycznej,
  • wiek,
  • cesarskie cięcie i nacięcie krocza podczas porodu, wszelkie operacje w okolicach brzucha,
  • zła postawa ciała i nieodpowiedni sposób dźwigania.

Przyjęło się, że mięśnie Kegla i ćwiczenia na ich wzmocnienie są dedykowane kobietom – nic bardziej mylnego! Posiadają je również mężczyźni, u których osłabienie tych mięśni wpływa na problem z osiągnięciem erekcji. Panowie mają owe mięśnie mniejsze z powodu węższych miednic i bardziej wytrzymałe, bo są narażone na mniejsze zaburzenia hormonalne niż w przypadku kobiet.

Ćwiczenia mięśni Kegla – po co i dla kogo?

Mięśnie dna miednicy, jak wszystkie mięśnie w naszym ciele, można wzmocnić. Ćwiczenia te powstały głównie z myślą o problemie nietrzymania moczu, więc będą idealne dla wszystkich osób, które się z tym zmagają (np. kobiety po porodzie, czy w podeszłym wieku). Jednak prawdziwą popularność zyskały jako ćwiczenia podnoszące doznania seksualne.

Rozluźniają mięśnie pochwy, mogą zatem zlikwidować ból podczas stosunku, a także zwiększają ukrwienie narządów płciowych, dzięki czemu szybciej osiągamy orgazm. Jak widać, warto zacząć regularnie wykonywać ćwiczenia, by podnieść znacząco standard życia.

Jak ćwiczyć mięśnie kegla?

Jest wiele metod, niektóre wymagają dodatkowego sprzętu, niektóre nie. Najprostszą metodą jest regularne napinanie tych mięśni (uczucie podobne do wstrzymywania moczu i gazów) przez 5 sekund, minimum 5 razy. Serię powtarzać trzy razy w ciągu dnia, najlepiej na leżąco lub w lekkim rozkroku. Ogromną zaletą tej metody jest nie tylko jej prostota i brak jakichkolwiek gadżetów, ale przede wszystkim to, że można ją wykonywać dosłownie wszędzie. Na zewnątrz nie widać, że wykonuje się właśnie ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy – czy to w pracy, czy w kolejce do lekarza, czy oglądając film w domu.

Bardziej zaawansowanym sposobem ćwiczeń jest zaopatrzenie się w tzw. kulki gejszy. Najlepiej zdecydować się na te wykonane z silikonu medycznego, bo są najłatwiejsze w umyciu i utrzymaniu w higienie, w dodatku nie wywołuje on alergii skórnych. Dwa kuliste ciężarki połączone ze sobą aplikuje się w drogi rodne kobiety (warto posiadać lubrykant na bazie wody, by to zadanie sobie ułatwić), by następnie maksymalnie 20 minut dziennie się z nimi poruszać. Mięśnie okalające pochwę mimowolnie będą zaciskać się, by utrzymać ciężar, dzięki czemu ćwiczą. Plusem tego rozwiązania jest to, że nie trzeba się nad ćwiczeniami zbytnio skupiać i niektórym paniom dają dużo satysfakcji.

Nie da się ukryć, że prawidłowe działanie mięśni Kegla jest istotne, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Nie należy bagatelizować oznak ich osłabienia i wdrożyć ćwiczenia, by je wzmocnić. Tym bardziej, że trening jest prosty i szybki.