Rzucenie palenia nie jest łatwe, co potwierdzi zdecydowana większość osób – zarówno tych, którym ostatecznie się to udało, jak i tych, które nie dały rady zerwać z nałogiem.

Jednak dlaczego tak się dzieje? Co powoduje trudności z rzucaniem palenia? Jak się okazuje, odpowiedź jest związana z kilkoma czynnikami.

Dlaczego tak trudno rzucić palenie? – powodem uzależnienie od nikotyny

Najpoważniejszą przyczyną kłopotów z rzuceniem palenia jest uzależnienie od nikotyny. Z każdym kolejnym wypalonym papierosem ta silnie toksyczna i uzależniająca substancja powoduje coraz to większe zmiany w naszym organizmie.

Choć w początkowej fazie palenie papierosów może prowadzić do rozluźnienia emocjonalnego, a nawet stanów euforii, w tym samym czasie nikotyna w bardzo negatywny sposób wpływa na ludzki organizm, powodując poważne problemy w rzuceniu palenia.

Cechuje ją bowiem działanie neurotoksyczne, które sprawia, że w trwały sposób wiąże się ona z receptorami nikotynowymi występującymi w naszych komórkach nerwowych i modyfikuje ich metabolizm. To zaś prowadzi bezpośrednio do uzależnienia – a im większe uzależnienie, tym skończenie z nałogiem staje się trudniejsze. W przypadku poważnych uzależnień, odstawienie papierosów prowadzi do tak zwanego głodu nikotynowego.

Rzucanie palenia a siła przyzwyczajenia

Choć może to zabrzmieć prozaicznie, jedną z ważniejszych przyczyn tego, dlaczego tak trudno rzucić palenie jest… przyzwyczajenie. Duża liczba osób, którym udało się zerwać z nałogiem przyznaje, że bardzo długo ciężko było im powstrzymać potrzebę sięgnięcia po “dymka”  – a bez papierosa trudno było im skoncentrować się na codziennym życiu.

Choć, jak powyżej wspominaliśmy, duża w tym rola nikotyny, która jest substancją silnie uzależniającą, nie ulega wątpliwości, że sporą rolę odgrywają także czynniki behawioralne. Do palenia papierosów, podobnie jak do każdej innej czynności wykonywanej w codziennym życiu można się bowiem z łatwością przyzwyczaić – zwłaszcza, gdy papieros ma być środkiem na rozładowanie napięcia. W takim przypadku, podczas kolejnej trudnej stresującej sytuacji trudno jest oprzeć się przemożnej chęci sięgnięcia po papierosa.

Podobna sytuacja występuje, gdy palenie kojarzy nam się z czymś pozytywnym – na przykład spotkaniem w grupie znajomych. Rzucanie palenia nie jest wówcza łatwe, gdy mamy świadomość, że nasi palący znajomi pod naszą nieobecność dobrze spędzają czas.

Najskuteczniejsze sposoby na rzucenie palenia

Wiemy już, dlaczego tak trudno jest rzucić palenie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nie jest to niemożliwe. Bardzo pomocna w rzucaniu palenia okazuje się kontrolowana, nikotynowa terapia zastępcza, polegająca na stopniowym podawaniu nikotyny w coraz mniejszych dawkach. Może być prowadzona na różne sposoby, na przykład przy wykorzystaniu specjalnych gum do żucia. Preparaty te dostępne są w naszym kraju bez recepty.

Skuteczne okazuje się również podawanie uzależnionym cytyzyny – pozwala ona neutralizować głód nikotynowy i, choć wywołuje zbliżone do nikotyny efekty farmaceutyczne, nie uzależnia.

Kolejnym środkiem ułatwiającym porzucenie palenia jest wareniklina. Specyfik ten łagodzi zarówno przyjemność, czy też euforię wywoływaną przez palenie papierosów, jak i objawy towarzyszące odstawieniu papierosów i towarzyszącemu mu głodowi nikotynowemu. Niestety jednak, w przypadku Polski, lekarstwa zawierające wareniklinę wydane zostaną tylko po wystawieniu przez lekarza odpowiedniej recepty.

Bardzo często w rzuceniu palenia okazuje się także być pomocne połączenie kilku różnych sposobów, co pozwala na maksymalizację pozytywnych efektów każdego z nich.