Jak oswoić królika miniaturkę? Jak nauczyć go przychodzenia na zawołanie? Na czym powinna polegać tresura królika?

W poniższym artykule znajdują się odpowiedzi na pytania dotyczące tego interesującego pupila domowego.

Królik miniaturka – co to za zwierzątko?

Królik miniaturka mieści się w przedziale od 800 g do 3,5 kg. W skład królików, które określane są jako miniaturki wchodzi kilka ras. Są to: baranek, karzełek teddy, lew miniaturka, królik Mini Lop, królik niderlandzki, królik Dwarf Hotot, Mini Rex oraz królik angora.

Przy adopcji królika miniaturki warto wziąć pod uwagę, że są to zwierzęta stadne i najlepiej rozwijają się, gdy mają obok siebie drugiego osobnika swojego gatunku. Króliki miniaturki potrafią się między sobą komunikować oraz ostrzegać przed niebezpieczeństwem. Warto zauważyć, że zwierzęta te lubią mieć towarzystwo także w trakcie snu, zabawy, a nawet mycia się.

Dlatego też nawet jeżeli człowiek zapewni zwierzęciu idealne pozornie warunki będzie mu czegoś brakować, gdy będzie sam.

Jak łączyć króliki?

Króliki, które chce się połączyć powinny przejść kontrolę u weterynarza, żeby sprawdzić, czy z ich zdrowiem jest wszystko w porządku. Powinny także być wykastrowane, szczególnie w przypadku, gdy właściciel planuje mieć króliki różnej płci.
Przy łączeniu nie powinno się mieszać dorosłych królików z małymi. Przy łączeniu dwóch różnych ras warto poczytać, jak wygląda kwestia dogadania się pomiędzy nimi. Króliki miniaturki mogą również pojawić się w domu, gdzie jest już kot i pies. Nie powinno się ich trzymać razem z gryzoniami.

Królik miniaturka – dieta

Podstawowym składnikiem diety królików są zioła oraz siano. Do tego dobrze jest włączyć granulat z dużą zawartością włókna, a także warzywami. Jest kilka produktów, których powinno się unikać. Są to: ziarna zbóż, sałata, chleb, wapienka i sepia, a także popularnych w sklepach zoologicznych ciasteczek i kolb z ziarnami i miodem. Poza jedzeniem należy pamiętać o klatce i jej wyposażeniu.
Nawet jeżeli ktoś chce trzymać królika w klatce warto choć na kilka godzin dziennie wypuścić go, żeby pobiegał sobie po mieszkaniu czy podwórku. Co powinno znaleźć się w klatce albo kojcu królika? Miski na pokarm i wodę (ewentualnie poidełko na wodę), paśnik na siano, legowisko, zabawki takie jak papierowe tunele z przysmakami, czy kulki na smakołyki.

Jak oswoić królika miniaturkę?

Oswajanie królika miniaturki powinno się zacząć od samego początku. Należy przewieźć go w klatce lub zaciemnionym kartonie z dziurkami. Nie powinno się go brać na ręce, bo zwierzątko jest wystarczająco zestresowane opuszczeniem przestrzeni, w której do tej pory przebywało i swoich towarzyszy.

Nie powinno się stwarzać dodatkowych bodźców stresowych i powodujących panikę. Można też kojącym głosem mówić do zwierzątka. Gdy królik znajdzie się w nowym domu należy dać mu czas na oswojenie się z nowymi warunkami i odpoczynek w miejscu, które będzie bezpieczne np. specjalnie dla niego przygotowanej klatce, czy kojcu. Zwierzaki adaptują się w różnym czasie. Niektórym zajmuje to kilka dni, inne utrzymują dystans nawet przez kilka tygodni.

1. etap oswajania królika – karmienie

Oswajanie królika składa się z kilku etapów. Początkowo opiekun powinien obserwować zwierzątko z bezpiecznego dystansu, utrzymując z nim relacje jedynie poprzez sprzątanie i karmienie. Należy być szczególnie ostrożnym, nie nachylać się do klatki, w której przebywa królik.

Na początku przez kilka dni należy budować pozytywne skojarzenia. Na tym etapie zwierzątko powinno przebywać w bezpiecznej przestrzeni. Jedzenie powinno być podawane do klatki, a opiekun powinien często „rozmawiać” z królikiem. Dzięki temu królik przyzwyczai się do nowego domu i opiekuna. Początkowo można zostawiać jedzenie w klatce, a potem próbować uczyć karmienia z ręki. Gdy królik miniaturka nauczy się tego, można przejść do kolejnego etapu.

2. etap oswajania królika – dotyk

Króliki mają swój własny język. Dlatego też drugi etap oswajania polega na nauczeniu królika dotyku. Podając pupilowi jedzenie można dotknąć jego czoła pomiędzy oczami. W języku królików gest ten oznacza przywitanie. Należy pamiętać, by zrobić to delikatnie.

Gdy zwierzątko zaakceptuje dotyk można spróbować przesunąć rękę w stronę uszu delikatnie go głaskając. Za pierwszym razem może nie wyjść, dlatego warto próbować do skutku za każdym razem, gdy podawane jest jedzenie.

3. etap oswajania królika – wyjście z klatki

Gdy królik da się już pogłaskać warto przejść do kolejnego kroku, który zakłada wypuszczenie pupila z klatki. Powinno to nastąpić jednak dopiero po oswojeniu.

W innym wypadku królik może nie zechcieć wrócić do klatki, a wsadzenie go tam na siłę sprawi, że dotychczasowe starania pójdą na marne i opiekun wróci do punktu wyjścia. Przed wypuszczeniem królika warto zabezpieczyć wszystkie przedmioty, które mogą być niebezpieczne dla zwierzątka, czyli wszelkie kable, trujące rośliny oraz małe przedmioty, które przez przypadek mogą zostać połknięte.