Ostatnio zrobiło się naprawdę głośno o zmianach związanych z transakcjami gotówkowymi w Polsce. I chociaż limity gotówkowe są znane przedsiębiorcom od lat, to od 2023 roku limit płatności gotówkowych będzie dotyczył również konsumentów. Zmiany w prawie wymuszą na Polakach bezgotówkowe płatności w przypadku większych kwot.

Nowy limit płatności gotówką

Zmiany w ustawie o prawach konsumenta, które wejdą w życie wraz z początkiem 2023 roku, zakładają limity płatności gotówkowych w transakcjach między konsumentem a przedsiębiorcą. Dotychczas tylko przedsiębiorcy musieli liczyć się limitem w transakcjach między przedsiębiorcami. Limit dla przedsiębiorców obecnie wynosi 15 000 zł, a w przyszłym roku będzie wynosił już tylko 8 000 zł. Z kolei limit dla konsumentów wyniesie 20 000 zł. Wszystkie transakcje powyżej tej kwoty, zgodnie z prawem, będą musiały być realizowane za pomocą płatności bezgotówkowej.

Uważa się, że płatności bezgotówkowe w Polsce są bardzo rozwinięte i właściwie też nie wiadomo, w jakim celu ustanowiono nowe limity. Fizyczny pieniądz wciąż jest legalną walutą i wciąż są osoby, które właśnie tę formę płatności przekładają ponad płatność bezgotówkową.

Brak ciepłego przyjęcia nowej ustawy o płatnościach bezgotówkowych

Limity płatności gotówkowych nie spotkały się z ciepłym przyjęciem, zarówno wśród przedsiębiorców, jak i konsumentów. W sprawie wypowiadali się również eksperci, którzy zwrócili uwagę, że Polacy wciąż chętnie stawiają na płatności gotówkowe. Nowy zapis w ustawie o prawach konsumentów wydaje się niepotrzebnym atakiem na ich wolność. Wskazuje się również na trudną sytuację emerytów, którzy w zdecydowanej większości polegają wyłącznie na płatnościach gotówkowych. Tak duża zmiana będzie niemałym problemem dla osób starszych, jednak wygląda na to, że zmian nie da się uniknąć. Decyzja została już bowiem podjęta. Mimo licznych głosów sprzeciwu ze strony konsumentów i przedsiębiorców zmiany zostały zatwierdzone przez prezydenta. Do przyszłego roku mamy więc czas, by dostatecznie dobrze zaznajomić się z funkcjonowaniem bankowości internetowej.