Wszyscy słyszeliśmy, że najpowszechniejszym kolorem oczu jest niebieski. Co jeśli zechcemy fryzurą, podkreślić barwę takiej tęczówki (lub nadać jej inny odcień)? Oczywiście istnieje wiele kompozycji pozwalających osiągać różnorakie efekty.

Jak dowiedzieć się jaki kolor włosów będzie najlepiej pasował do danej osoby? Należy zacząć od oczu. Nie ma znaczenia, czy są one niebieskie, brązowe, zielone czy orzechowe – kolor tęczówek w dużym stopniu decyduje o tym, jak wygląda się w określonym odcieniu włosów.

Czy są one niebiesko-zielone? Blado-niebieskie? Szaro-niebieskie? A może to oceaniczny błękit? Poniższe informacje pomogą znaleźć odpowiednie fryzury dla podkreślenia różnych odcieni niebieskich oczu.

Niebieskie oczy, a podkreślanie ich kolorem włosów

Badania przeprowadzone w 2007 roku wykazały, że niebieski kolor oczu jest w rzeczywistości najczęstszym kolorem oczu w Europie, ale zielone i szare oczy są bardziej powszechne w bardziej odległych populacjach.

Kolejną kwestią jest to, jakie kolory włosów pasują do niebieskich oczu. Jasne kolory prawie zawsze będą pasować do każdego koloru oczu, a niebieski nie jest tu wyjątkiem. Niebieskookie blondynki mogą naprawdę zniewalająco wyglądać, jednak ciemno brązowe i rude włosy będą również dobrze wyglądać w kompozycji z niebieskimi oczami.

Ważne jest aby pamiętać, że kolor włosów nie powinien być zbyt zbliżony do koloru oczu, gdyż w przeciwnym razie będzie on odbierał Ci naturalne piękno, zamiast je podkreślać.

Wpływ koloru włosów na odcień tęczówki

Niebieskie oczy są w rzeczywistości jaśniejsze, niż się wydaje, a jasność niebieskich oczu jest podkreślana przez ciemniejszy kolor włosów. Ogniste rudości sprawiają, że najjaśniejsze odcienie niebieskiego wyglądają jeszcze bardziej biało, a ciemne brązy wydobywają najgłębsze odcienie niebieskiego.

Neutralne odcienie, takie jak czerń i brąz, również mogą uwydatnić niebieskie oczy i sprawić, że będą lśnić, natomiast odcienie zieleni, takie jak liliowy, kobaltowy i fioletowy, sprawią, że niebieskie oczy będą wyglądać prawie jak fioletowe.

Ogólna zasada mówi, że jaśniejsze odcienie włosów najlepiej współgrają z niebieskimi oczami, podczas gdy ciemniejsze sprawiają, że wyglądają one na bardziej szare. Dzieje się tak dlatego, że niebieski pigment w tęczówce odbija więcej światła, gdy jest zbliżony do białego – jeśli więc Twoje włosy są jaśniejsze, będą bliższe bieli w porównaniu z ciemniejszym odcieniem. Z drugiej strony, ciemniejsze odcienie pochłaniają więcej światła, przez co oczy wydają się ciemniejsze – jest to w zasadzie lustrzane odbicie tego, co dzieje się w przypadku jaśniejszych włosów.

Co jeśli niebieskooka osoba chce postawić na odważne kolory włosów?

Dla tych, którzy są na tyle odważni, by wyjść poza swoją strefę komfortu, istnieje kilka niekonwencjonalnych kolorów, które świetnie sprawdzą się u niebieskookich piękności. Na przykład niektóre odcienie fioletu mogą doskonale wydobyć najjaśniejsze odcienie niebieskiego.

Trudno jest ocenić, czy dany kolor włosów będzie na Tobie dobrze wyglądał, ponieważ w danym momencie widzisz siebie tylko w jednym kolorze. Rozwiązanie? Weź przyjaciółkę i zacznij bawić się kolorami odzieży. Przymierzajcie ubrania w określonej kolorystyce i sprawdźcie, która pasuje Wam najlepiej. Tak samo, jak niektóre stroje wydają się bardziej płaskie niż inne, tak samo niektóre kolory włosów lepiej podkreślają niebieski kolor Twoich oczu niż inne.

Ogólne porady dla wyboru fryzur osób o innych kolorach oczu niż niebieski

Ogólnie rzecz biorąc, osoby o bardzo jasnych oczach, będą chciały wybrać bardziej pastelowy kolor, który nie będzie zbytnio odciągał uwagi od ich twarzy. Osoby o ciemniejszych oczach (brązowych lub zielonych) mogą bawić się szerszą gamą kolorów, nie martwiąc się o to, że będą one przytłaczać ich cechy.

Jeżeli masz niebieskie oczy i chcesz dodać im koloru, który nadal będzie wyglądał naturalnie, spróbuj zrobić pasemka w jaśniejszym odcieniu niż reszta włosów. W ten sposób nadasz włosom wymiar i stworzysz wrażenie, że są one naturalnie rozjaśnione przez promienie słoneczne lub farbowane w celu podkreślenia naturalnych pasemek.