Robert Fico, Premier Słowacji, został nieoczekiwanie zaatakowany podczas wyjazdowego posiedzenia rządu, które miało miejsce w środę w Handlova, miasteczku położonym na zachodzie kraju. Po incydencie Fico został natychmiast przetransportowany do najbliższego szpitala. Według raportów telewizji TA3, podejrzany o dokonanie zamachu szybko został obezwładniony i aresztowany przez funkcjonariuszy policji.

Zeznania świadków zdarzenia mówią, że premier Fico opuścił Dom Kultury – miejsce obrad rządu – aby powitać zebranych obywateli. W tym momencie doszło do strzelaniny. Ochroniarze natychmiast zareagowali, podnosząc premiera z ziemi i ewakuując go do oczekującego pojazdu, którym natychmiast odjechali do szpitala.

W kolejnym etapie działań, obszar wokół Domu Kultury został otoczony przez policję i obszar ten został ewakuowany. Zabezpieczenie i ochronę pozostałych członków rządu zapewniła służba ochrony.

Sytuacja życiowa premiera Fico jest nadzwyczaj poważna. Z uwagi na krytyczny stan, nie było możliwe przetransportowanie go do stolicy kraju. Decyzją władz został on ewakuowany helikopterem do szpitala w Bańskiej Bystrzycy, co potwierdził rząd słowacki w oficjalnym komunikacie.

Rzeczniczka prasowa szpitala w Handlova, gdzie Robert Fico trafił tuż po zamachu, poinformowała, że pomimo zaszokowania, premier był przytomny w momencie dostarczenia go do placówki.