Oglądając filmy i seriale, zachwycasz się aranżacjami amerykańskich wnętrz? Dziś podpowiemy, jak urządzić kuchnię w stylu nowojorskim, by idealnie łączyła w sobie elegancję z przytulnością. Styl nowojorski w naturalny sposób najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach, typowych dla budownictwa za oceanem, ale z powodzeniem można go także wprowadzić w mniejszych kuchniach, jakie często mamy we własnych domach.

Kuchnia w stylu nowojorskim – podstawowe cechy

Styl nowojorski jest dość charakterystyczny. Urządzone w nim wnętrza są harmonijną kompozycją w jasnych kolorach uzyskaną przy użyciu materiałów najwyższej jakości. Meble w stylu nowojorskim mają klasyczną prostą formę i delikatne zdobienia na frontach. Zestawione są ze sprzętem AGD sporych rozmiarów oraz stylowymi, eleganckimi dodatkami. Nieodłącznym elementem kuchni w stylu nowojorskim jest okazała wyspa dobrze wyeksponowana w centrum pomieszczenia.

Materiały użyte do wykończenia nowojorskiej kuchni to przede wszystkim drewno, a także granit czy marmur. Meble najczęściej mają matowe wykończenie, w przeciwieństwie do dodatków, które powinny być wykonane z materiałów odbijających światło.

Kolory i wzory w nowojorskich wnętrzach

Wnętrza w stylu nowojorskich najczęściej są utrzymane w bieli lub odcieniach beżu. Taki dobór kolorów dodatkowo przyczynia się do optycznego powiększenia pomieszczenia. Aranżację można uzupełnić dodatkami w wyróżniającym się kolorze – najczęściej jest to jasny róż, koral, turkus lub grafit. Przyjmuje się, że w stylu nowojorskim kolor podstawowy powinien stanowić 70%, uzupełniający 20%, a kontrastowy 10%. Dzięki temu otrzymamy wnętrze spójne, stonowane, ale nie nudne.

Meble do kuchni w stylu nowojorskim

W aranżacji kuchni w stylu nowojorskim meble odgrywają najważniejszą rolę. Zwykle spotyka się komplety szafek stojących i wiszących lub zwartą zabudowę od podłogi po sufit. Utrzymane są najczęściej w bieli, ale równie dobrym wyborem będzie odcień kremowy lub jasne szarości. Charakteryzują się matowym wykończeniem i subtelnymi zdobieniami na frontach. Z kolei ich blaty mogą być wykonane z granitu lub marmuru. Nie zapomnijmy także o tak niewielkich elementach jak uchwyty szafek – w nowojorskim stylu powinny mieć klasyczną formę.

Jasne kolory mebli sprawiają, że nie przytłaczają one nawet niedużych pomieszczeń, jakie zwykle są przeznaczane na kuchnie w polskich domach. Jeśli tylko jest na to miejsce powinniśmy uzupełnić aranżację wyspą, która w nowojorskiej kuchni często stanowi serce domu.

Ważną częścią wyposażenia są również sprzęty AGD. Dobierając je do kuchni w stylu nowojorskim, zwróćmy uwagę, by swoim stylem i kolorystyką korespondowały z resztą wnętrza. Jeśli nie możemy znaleźć odpowiedniej lodówki czy zmywarki lub zmieniamy wystrój, ale chcemy zachować dotychczasowe sprzęty, bardzo dobrym wyjściem będzie zabudowa.

Oświetlenie w kuchni w stylu nowojorskim

Kuchnia w stylu nowojorskim powinna być oświetlona duża ilością lamp, ponieważ cechą charakterystyczną tego stylu jest światło rozproszone w całym pomieszczeniu. Możemy zdecydować się na ozdobną lamę, która zawiśnie nad wyspą, w centrum kuchni. Pozostały obszar możemy rozświetlić ledowymi lampkami wmontowanymi w sufit. Możemy je także zastosować między blatem a szafkami wiszącymi.

Ściany i podłogi w stylu nowojorskim

W kuchni w stylu nowojorskim możemy wyróżnić jedną ze ścian, umieszczając na niej wzorzystą tapetę. Zwykle jest to wzór mozaiki, ale sprawdzają się także koła, paski lub wzór kwiatowy.

Podłoga może być wykonana z drewna w naturalnym ciepłym kolorze. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na wyróżnienie ściany, akcent możemy położyć na podłodze, wybierając ciemniejsze drewno. Można ją także wyłożyć kafelkami z subtelnym, eleganckim zdobieniem.

Dodatki w stylu nowojorskim

Kuchnia w stylu nowojorskim nie może się obyć bez dodatków, również tych użytkowych. Dlatego nie musimy pamiętać o chowaniu wszystkich przyborów. Swoje stałe miejsce na blacie może znaleźć kamienna deska do krojenia, chlebak, szklana patera na ciasta, lśniące przybory kuchenne… Jeśli chcemy jak najdokładniej odwzorować styl zza oceanu, możemy także garnki ze stali nierdzewnej zawiesić na specjalnym relingu nad wyspą, jednak w Polsce jest to rzadko spotykane rozwiązanie.