Filmy wojenne to z reguły produkcje ciężkie w odbiorze. Wywołują w nas skrajne emocje i bardzo często skłaniają do refleksji. Czasem powodują wzruszenie, czasem złość, czy smutek. Jednak ta kategoria ma wielu swoich fanów. W rankingach filmowych bardzo często królują takie produkcje, jak „Szeregowiec Ryan”, czy „Bękarty Wojny” (chociaż nie jest to klasyczny film wojenny). W ciągu ostatnich kilku / kilkunastu lat powstało kilka naprawdę dobrych filmów wojennych, które każdy powinien zobaczyć. Poniżej przedstawiamy nasz subiektywny ranking najlepszych produkcji z tej kategorii. Jeśli jeszcze ich nie widzieliście, koniecznie musicie je obejrzeć.

„Dunkierka”

Nasz ranking zaczniemy od filmu Christophera Nolana z 2017 roku. Mówimy oczywiście o genialnej „Dunkierce”. W filmie występują między innymi  Tom Hardy, Mark Rylance, Kenneth Branagh, Cillian Murphy i Harry Styles. Każda z tych roli zapada w pamięć na długo po seansie. Akcja filmu toczy się w trakcie II Wojny Światowej, dokładnie w 1940 roku. Główny wątek to ewakuacja wojsk alianckich z plaży Dunkierki we Francji. Cała akcja podzielona jest na trzy równoległe wątki. Gwarantujemy Wam, że obejrzenie tego filmu to bardzo emocjonalne przeżycie. Radzimy zaopatrzyć się w paczkę chusteczek! Produkcja otrzymała wiele prestiżowych nagród. Między innymi film wygrał aż trzy statuetki Oscara: za montaż, efekty dźwiękowe oraz edycję dźwięku.

„1917”

Kolejna produkcja wojenna, do której obejrzenia zachęcamy to film „1917”. Tym razem przenosimy się do czasów I Wojny Światowej. Film Sama Mendesa z 2019 roku opowiada historię dwóch młodych żołnierzy, którym została powierzona misja przedostania się za linię wroga i przekazania niezwykle istotnej wiadomości. To film przede wszystkim opowiadający o przyjaźni, ludzkim poświęceniu oraz odwadze. Podobnie jak „Dunkierka”, „1917” wywołuje wiele emocji i zapada głęboko w pamięć. „1917” otrzymał 3 statuetki Oscara, w tym nagrodę za najlepszą reżyserię. Produkcja otrzymała także dwa Złote Globy, w tym za najlepszy film dramatyczny.

„Przełęcz ocalonych”

Ostatni film, na który chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę to „Przełęcz ocalonych”. To produkcja z 2016 roku wyreżyserowana przez znanego wszystkim Mela Gibsona. Akcja filmu toczy się podczas II Wojny Światowej. Głównym bohaterem filmu jest amerykański lekarz wojskowy Desmond Doss, grany przez Andrew Garfielda. „Przełęcz ocalonych” jest niezwykle poruszająca. Opowiada o odwadze, poświęceniu, wierze w swoje przekonania. Film zdobył dwa Oscary, w tym statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.