Nowa premier Wielkiej Brytanii kilka dni po objęciu urzędu odbyła pierwszą rozmowę z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

Rozmowa telefoniczna z polskim politykiem odbyła się w godzinach popołudniowych w sobotę 10 września, o czym poinformowało krótko biuro premier Liz Truss. Podczas wymiany zdań Morawiecki miał przekazać swojej odpowiedniczce kondolencje z powodu śmierci królowej Elżbiety II. W dalszej części rozmowy omówiono kwestię relacji obu państw a także dalsze działania dotyczące wsparcia dla Ukrainy.

Jak napisano w krótkim komunikacie wydanym przez biuro premiera na Downing Street w trakcie rozmowy oboje politycy byli zgodni co do tego, że długie i owocne panowanie Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety oraz jej życie w służbie publicznej jest niezmiennie, także po śmierci wielką inspiracją dla wielu ludzi. Premierzy zgodzili się w kwestii siły wzajemnych polsko – brytyjskich relacji, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza teraz dla wspólnej pracy w zakresie wspierania narodu ukraińskiego oraz samej Ukrainy.

Mateusz Morawiecki jest jednym z pierwszych zagranicznych liderów i szefów rządów, którym było dane odbyć rozmowę. Liz Truss objęła fotel premiera kraju we wtorek 6 września, czyli jeszcze zanim zmarła królowa Elżbieta II. Pierwszymi politykami, z którymi rozmawiała telefonicznie nowa premier jeszcze przed śmiercią monarchini był prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent USA Joe Biden oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz. W piątek i sobotę świeżo upieczona premier odbyła rozmowy z premierami Australii, Irlandii, Nowej Zelandii, Indii, Holandii oraz Kanady, a także z francuskim prezydentem.