Od dzisiaj, czyli 17 września wchodzi w życie nowy taryfikator punktów karnych 2022. Jak oceniają eksperci, za dwa wykroczenia grozi utrata prawa jazdy. A mandaty już wzrosły prawie dwukrotnie!

Szok od początku roku

Pierwsze zmiany związane z nowym taryfikatorem punktów karnych 2022 mogliśmy już odczuć po 1 stycznia bieżącego roku. Wtedy to w życie weszła pierwsza część nowelizacji kodeksu drogowego – wyższe mandaty. Gdy posypały się pierwsze kary pieniężne liczone w tysiącach złotych za jazdę pod wpływem alkoholu, wszyscy nie kryli zdziwienia. Nie lepiej było za kary z tytułu przekroczenia prędkości. Kolejny etap tej rewolucji staje się prawem w dniu dzisiejszym.

Nowy taryfikator punktów karnych 2022

Dobra, albo i zła wiadomość jest taka, że limit punktów karnych się nie zmienia. Będzie to wciąż 24 punkty. Jednak patrząc na nowe wytyczne, są wykroczenia, za które kierowca otrzyma 15, 13 i 12 punktów. Piraci drogowi będą mieć więc jeszcze większe prawdopodobieństwo utraty prawa jazdy.

Jeżeli masz prawo jazdy dłużej niż rok, limit punktów karnych to 24. Każdy kolejny skutkuje natychmiastową utratą prawa jazdy i koniecznością zdania nowego egzaminu. Osoby, które uprawnienia do kierowania pojazdem mają krócej niż rok, limit punktów karnych mają zmniejszone do 20. Co ważne, jeżeli przekroczą ten próg, muszą nie tylko zdać na nowo egzamin, ale i wykonać w całości kurs prawa jazdy. Od nowa.

Za co 10 a za co 15?

Dla porównania, 12 punktów otrzymamy, chociażby za wyprzedzanie na przejściach dla pieszych. Dodatkowo, za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h. Tyle samo punktów czeka nas za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych i, tu uwaga, za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

10 punktów czeka nas za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdem, naruszenie zakazu wyprzedzania na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi. Podobna kara czeka nas za naruszenie zakazu wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym. Cała treść nowelizacji ustawy Kodeks Drogowy jest dostępna na oficjalnych stronach Sejmu RP.