Niezależnie od tego, czy masz krótkie, czy długie włosy, wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Krokiem, którego nie można pominąć, jest ich szczotkowanie.

Niestety nie ma jednej uniwersalnej szczotki do włosów – każdy typ włosa wymaga innego podejścia. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając ją ze sklepowej półki, tak aby jak najmniejszym wysiłkiem cieszyć się piękną fryzurą.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szczotkę do włosów?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na typ włosów. Inne szczotki sprawdzą się bowiem w przypadku kręconych, a inne – prostych. Włosy kręcone są delikatniejsze i nieco bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego warto wybrać szczotkę o miękkich włoskach. W przeciwnym razie można je łatwo zniszczyć. Natomiast włosy proste wymagają szczotki o większej liczbie i grubszych włoskach, która łatwiej je rozczesze.

Następnym kryterium, na które warto zwrócić uwagę, jest materiał, z jakiego wykonana jest szczotka. Najbardziej popularne są modele z drewna, plastiku lub metalu. Drewniane szczotki tworzy się z różnych gatunków drewna, np. klonu, wiązu czy też dębu. Z kolei szczotki plastikowe mogą być wykonane z polipropylenu lub innego syntetycznego materiału. Warto jednak pamiętać, że drewno i metal są bardziej trwałe niż plastik, a także łatwiej się je czyści. Jeśli więc zależy Ci na produkcie, który będzie służył lata, zainwestuj właśnie w nie.

Na koniec należy zwrócić uwagę na rozmiar szczotki. W tym przypadku warto kierować się głównie typem włosów. Jeśli masz długie i cienkie włosy, lepiej wybrać małą i kompaktową szczotkę. Dzięki temu unikniesz ich nadmiernego rozczesywania, a także podrażnień skóry głowy. Z kolei grube i kręcone włosy lepiej rozczesują się przy pomocy większej szczotki. Jest ona w stanie dokładnie przejść przez każdy kosmyk, dzięki czemu fryzura wygląda bardzo dobrze.

Rodzaje szczotek do różnych włosów

Zastanawiasz się, jaki rodzaj szczotki wybrać do swoich włosów? W zależności od ich typu, sięgnij po jeden z poniższych rodzajów szczotek:

  • szczotka do włosów kręconych – jej głównym zadaniem jest rozczesywanie kosmyków bez ich nadmiernego rozdwajania; najlepiej sprawdzi się model o miękkich i cienkich włoskach;
  • szczotka do włosów prostych – ma większą liczbę i grubsze włoski, które łatwiej rozczesują się przez całą długość;
  • szczotka do włosów cienkich – warto wybrać taki model, który ma miękkie i cienkie włoski; dzięki temu unikniesz ich osłabienia i będziesz w stanie potraktować je delikatnie;
  • szczotka do włosów grubych – jej głównym zadaniem jest rozczesywanie kosmyków bez ciągnięcia, co jest wyjątkowo trudne przy tego typu włosach; najlepiej sprawdzi się większy model o grubych włoskach.

Liczne rodzaje szczotek do różnych włosów, które są dostępne na rynku sprawią, że z pewnością znajdziesz model idealny dla siebie.

Jaka szczotka do włosów w trakcie mycia?

Zastanawiasz się, jaka szczotka do włosów sprawdzi się w trakcie mycia? Sięgnij po model sylikonowy, który będzie odporny na działanie wody, a także detergentów użytych pod prysznicem. Dzięki temu łatwo rozczeszesz poszczególne kosmyki oraz sprawisz, że odżywki oraz szampony doskonale się wchłoną. Takie szczotki do włosów w trakcie mycia mogą być także doskonałą formą masażu. Będzie on dodatkowo stymulował skórę głowy, dzięki czemu włosy mogą szybciej rosnąć.

Podsumowując, wybierając szczotkę do włosów, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, takich jak typ włosów, ich długość czy też rodzaj. Należy także pamiętać, że modele drewniane i metalowe są bardziej trwałe niż te plastikowe. Jeśli więc zależy Ci na produkcie, który posłuży Ci lata, wybierz jeden z tych pierwszych.