W trakcie konferencji prasowej z przedstawiciele firmy Mercedes-Benz poinformowali o ogromnej inwestycji w fabrykę w Jaworze. Udział w tej konferencji brali także premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Oboje podkreślali, że taka decyzja niemieckiego koncernu samochodowego jest jasnym sygnałem świadczącym o tym, że Polska jest dobrym miejscem do inwestycji. Ogromnego zadowolenia w szczególności nie kryła Elżbieta Witek, która pochodzi z Jawora.

Ambitne plany niemieckiego giganta

Rozbudowa fabryki w Jaworze związana jest z planami Mercedesa dotyczącymi produkcji samochodów przyszłości. Firma wprowadza szereg zmian w swoim modelu biznesowym i chce skupić się głównie na produkcji samochodów zeroemisyjnych. Kwota inwestycji zaplanowanych w fabryce w Polsce ma w ciągu kilku najbliższych lat sięgnąć 1 mld euro. Model biznesowy zakłada, że zakład w Jaworze będzie odpowiedzialny między innymi za produkcję samochodów dostawczych z silnikami elektrycznymi. Memorandum dotyczące rozwoju zakładu zostało już podpisane przez polski rząd. Dla firmy oznacza to ogromny rozwój i wejście na nową ścieżkę, która może zapewnić długofalową konkurencyjność na rynku. Natomiast dla regiony będzie to świetny motor dla rozwoju. Nowo powstała fabryka zapewne stworzy wiele miejsc pracy dla okolicznych mieszkańców.

Mercedes w Polsce

Oczywiście nie będzie to pierwszy zakład produkcyjny firmy zlokalizowany w Polsce. W 2017 roku rozpoczęto prace budowlane związane z pierwszą fabryką koncernu zlokalizowaną również w Jaworze. Fabryka zajmuje się głównie produkcją silników czterocylindrowych o przeznaczeniu do samochodów osobowych. Z oficjalnych informacji wynika, że zakład ten zatrudnia około 1000 pracowników. Natomiast nowe linie produkcyjne, które powstaną w ciągu kilku kolejnych lat dadzą zatrudnienie przynajmniej kilkuset kolejnym osobom. Obie fabryki będą częścią międzynarodowej sieci zakładów odpowiedzialnych za produkcję zespołów napędowych Mercedes-Benz.