Niezwykle smutna wiadomość obiegła dzisiaj media. W poniedziałek 12 grudnia 2022 roku zmarł Mirosław Hermaszewski. 81-letni astronauta to jedyny Polak, który poleciał w kosmos. Wiadomość tę potwierdziła rodzina zmarłego. Był nie tylko kosmonautą, ale również lotnikiem, generałem brygady i pilotem Wojska Polskiego.

Odszedł generał Mirosław Hermaszewski

Mirosław Hermaszewski zmarł w szpitalu w Warszawie. Informację o śmierci astronauty potwierdził na przykład europoseł PiS, Ryszard Czarnecki. Jest on prywatnie zięciem Hermaszewskiego. Polityk opublikował krótką wiadomość na ten temat w swoich mediach społecznościowych: „W imieniu rodziny potwierdzam bardzo smutną informację o śmierci gen. Mirosława Hermaszewskiego – pierwszego kosmonauty, świetnego pilota, dobrego męża i ojca, ukochanego dziadka. Odszedł na Wieczną Wartę.” Hermaszewski miał 81 lat. Urodził się w Lipnikach, 15. września 1941 roku. Swoją karierę zaczynał od kursu pilotażu szybowcowego w 1960 roku. Następnie 1961 roku wziął udział w kursie pilotażu samolotowego. Później uczęszczał do Szkoły Orląt, którą z wyróżnieniem ukończył w 1964 roku. Tak zdobył stopień podporucznika, a także uprawnienia do pilotowania odrzutowców klasy trzeciej. Rozwijając karierę lotnika, jednocześnie znalazł się w elitarnej grupie kandydatów na astronautów. To właśnie wtedy zaczął poważnie myśleć o locie w kosmos.

Pierwszy Polak w kosmosie

Mirosław Hermaszewski został wytypowany spośród innych kandydatów, jako osoba, która poleci w kosmos. Do tego historycznego wydarzenia doszło 27 czerwca 1978 roku. To właśnie wtedy, wraz z drugim, radzieckim kosmonautą, Piotrem Klimiukiem, Hermaszewski poleciał w kosmos. To wszystko wydarzyło się na pokładzie statku kosmicznego Sojuz 30. Ich lot trwał 8 dni, a w jego czasie udało im się wykonać aż 126 okrążeń naszej planety. W między czasie połączyli się ze stacją kosmiczną, by wykonać powierzone im zadanie. Następnie astronauci z sukcesem wylądowali w stacji kosmicznej w Kazachstanie. Po zakończeniu misji kosmicznej Mirosław Hermaszewski służył w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, a później otrzymał nominację generalską. Podczas swojego życia bardzo chętnie przekazywał innym swoją wiedzę na temat kosmosu.