Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie. Tak jak w przypadku psów istnieje wiele ras kotów. Każda z nich ma swoje unikalne cechy charakterystyczne, wygląd i niejednokrotnie nieco inny temperament. W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym rasom kotów i ich cechom. Takie informacje mogą się przydać szczególnie tym osobom, które chciałyby zdecydować się na posiadanie kota.

Spokojne kociaki

Persy to jedna z najstarszych ras kotów. Charakteryzują się krótkim, mocno owłosionym futrem oraz dużymi oczami. Są to koty spokojne i łagodne, które lubią spędzać czas w towarzystwie swoich właścicieli. Należy pamiętać, że Persy wymagają regularnej pielęgnacji ich gęstej sierści. Kolejną popularną rasą kotów jest Scottish Fold. Są koty o charakterystycznym wygięciu uszu do przodu. Jeśli chodzi o temperament są łagodne i spokojne. Bardzo szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Scottish Foldy są również łatwe w pielęgnacji, ponieważ ich sierść jest krótka i miękka. Natomiast Ragdoll to koty o miękkiej, puszystej sierści oraz dużych, błękitnych oczach. Podobnie jak Persy i Scottish Foldy są spokojne i łagodne. Przypadną do gustu wielu osobom bo wprost uwielbiają być przytulane. Ragdolle są łatwe w pielęgnacji, ich sierść nie plącze się tak łatwo, jak u innych ras kotów.

Bardziej żywiołowe koty

Maine Coon to duża rasa kotów, której charakterystyczną cechą są długie futro i wyraźne pióropusze na uszach. Są to inteligentne i towarzyskie koty, które uwielbiają zabawy. Maine Coony są również łatwe w pielęgnacji, ponieważ ich sierść jest naturalnie odporne na wodę i brud. Jeśli zdecydujesz się na Maine Coon, to pamiętaj, że są naprawdę duże – potrafią ważyć nawet do 10kg. Kolejna rasa, którą nieco przybliżymy to Sfinksy. Sfinksy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras kotów. Charakteryzują się brakiem sierści oraz zwinnością. Są to koty bardzo towarzyskie i wymagające dużo uwagi. Z uwagi na brak sierści, sfinksy wymagają regularnego mycia, aby zachować czystość skóry. Nieco bardziej egzotyczną rasą kotów są Bengale. Są to koty o pięknych, prążkowanych futrach. Bengale to koty bardzo energiczne i zwinne, wymagają dużo zabawy i uwagi. Bengalom również należy poświęcać czas na pielęgnację ich gęstej sierści. I na koniec wspomnijmy o kotach syjamskich. Jest to rasa kotów o charakterystycznym wyglądzie, z ciemnymi punktami na sierści. Bardzo energiczne i towarzyskie, lubią być w centrum uwagi. Koty syjamskie wymagają regularnego czesania ich gładkiej sierści.