Czarne chmury zebrały się nad jednym z największych producentów odzieży sportowej. Adidas przekazał właśnie informację o możliwej dużej stracie operacyjnej w roku 2023. Strata ta ma wynosić nawet 700 mln euro. Jak wskazano w komunikacie, spora część tej straty ma mieć związek z zerwaniem współpracy ze znanym raperem i projektantem mody Kanye Westem. Do gwałtownego zerwania współpracy doszło jesienią zeszłego roku. Decyzja koncernu odzieżowego o odcięciu się od Westa była związana z wpisami rapera w mediach społecznościowych. Jak się po czasie okazuje, mogła być niezwykle kosztowna. Lina odzieży i obuwia zaprojektowana przez rapera miała odpowiadać za około 10% przychodów firmy.

Kosztowne rozstanie

O kosztach zerwania współpracy z Kanye Westem poinformował ostatnio nowy szef Adidasa Bjørn Gulden. Odzież i obuwie, które zaprojektował kontrowersyjny gwiazdor, zalegające w magazynach Adidasa warte są około 500 mln euro. Jest to ogromny koszt jaki ponosi firma po wycofani się ze współpracy. Jednak to nie jedyne problemy koncernu. Dodatkowym problemem są zmiany i przekształcenia w strukturze firmy. Zarząd szacuje, iż pochłonie to kolejne 200 mln euro. Warto także przypomnieć, że na wyniki finansowe firmy wpływ ma wycofanie się z rynku rosyjskiego oraz zawirowania na rynku chińskim związane z lockdownami. Wszystko to sprawia, że Adidas nie osiąga zakładanych wyników. Natomiast poprawa sytuacji wydaje się być możliwa najwcześniej w 2024 roku.

O co poszło z Westem

Problemy we współpracy z raperem nawarstwiały się od dłuższego czasu. Najpierw zarzucał on, że firma korzysta z jego projektów bezprawnie. Później raper postanowił nieco podgrzać sytuację pojawiając się w koszulce z napisem „White Lives Matter”. W wyniku tego został oskarżony przez opinię publiczną o trywializację problemu brutalności służb w stosunku do osób czarnoskórych w USA. Natomiast czara goryczy przelała się kilka dni po tym wydarzeniu. Wówczas to raper opublikował wpisy, które uznane zostały za antysemickie. Kontrowersyjne zachowanie w rezultacie przyniosło Westowi zerwanie współpracy z Adidasem, bankiem JP Morgan i siecią sklepów Gap.