Do prawdziwego kataklizmu doszło we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. We czwartek przez 3 stany przetoczyła się seria niszczycielskich tornad. W wyniku działania żywiołu wiele budynków oraz elementów infrastruktury zostało doszczętnie zniszczonych. Co gorsza, przynajmniej kilkanaście osób poniosło śmierć. Ostateczny bilans ofiar nie jest jeszcze znany. Służby powrócą do usuwania szkód i poszukiwania zaginionych jak tylko warunki pogodowe się poprawią. W chwili obecnej wiele osób pozostaje bez dachu nad głową i prądu. Tornada w USA nie są nowością, jednakże dość rzadko występują na tamtym terenie o tej porze roku.

Bilans strat

W czwartkowej katastrofie najbardziej ucierpiały stany Alabama, Kentucky i Georgia. W stanie Alabama jedno z tornad zniszczyło przynajmniej 40 domów mieszkalnych pokonując dystans ponad 32 km. Podczas tych tragicznych wydarzeń śmierć poniosło co najmniej 6 osób. Kolejne kilkanaście osób zostało rannych. Obecnie są oni hospitalizowani. Kolejną ofiarę śmiertelną odnotowano w stanie Georgia. Ponadto w jednym z hrabstw w wyniku działania żywiołu doszło do wykolejenia się pociągu towarowego. Warunki pogodowe obecnie są tam bardzo ciężkie. Jak tyko ulegną poprawie władze powrócą do prowadzenia akcji poszukiwawczej. Równie trudna sytuacja ma miejsce w stanie Kentucky. W związku z bardzo silnymi podmuchami wiatru włączone zostały syreny alarmowe. Jak podają miejscowe władze największe zniszczenia zanotowano tam w hrabstwie Mercer.

Przyczyny kataklizmu

Amerykańscy meteorolodzy starają się znaleźć przyczyny wystąpienia tak niszczycielskiej pogody. Większość z nich wskazuje, że seria tornad jest skutkiem dwóch zjawisk. Pierwszym z nich jest zjawisko zwane La Niną. W wyniku La Niny dochodzi do przemieszczania się chłodnych wód głębinowych na powierzchnię oceanu. Natomiast drugim czynnikiem składowym czwartkowej katastrofy jest duża wilgotność. Jak wynika z danych wskaźnik wilgotności osiągną poziom 2 razy większy niż zazwyczaj o tej porze roku. W wyniku zderzenia się tych dwóch czynników doszło do katastrofy która nawiedziła Stany Zjednoczone.