Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych o swojej decyzji o zawieszeniu współpracy między miastem a Diecezją Sosnowiecką. Wskazał, że ta drastyczna decyzja wynika z niedawnego zgorszenia mieszkańców Zagłębia, które wywołały doniesienia o wydarzeniach na plebanii parafii w Dąbrowie Górniczej oraz z niezadowalającej reakcji ze strony duchowieństwa.

Do kontrowersyjnej sytuacji doszło podczas kwietniowej imprezy na terenie plebanii parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, będącej częścią diecezji sosnowieckiej. Wydarzenie to zakończyło się interwencją policji i wywołało szereg negatywnych emocji w społeczeństwie. Szef diecezji, biskup Grzegorz Kaszak, odniósł się do incydentu, wyrażając „wstyd i złość”, ale jednocześnie krytykując generalizację winy wszystkich księży z Dąbrowy Górniczej.

Biskup Kaszak udzielił również społeczności duchownych wsparcia po tym kontrowersyjnym wydarzeniu, twierdząc, że księża czują się „zbici”. Obronił księży przed potępieniem społeczeństwa, mówiąc, że „leżącego się nie bije”, ale niestety wiele osób to robi. W swoim przemówieniu wyraził głębokie przeprosiny wobec tych, którzy mogli poczuć się zranieni lub zgorszeni sytuacją. Później, na stronie internetowej diecezji, opublikowany został komunikat biskupa do wiernych, w którym prosił on o modlitwę i wsparcie dla wszystkich dotkniętych sytuacją osób, wliczając w to siostry zakonne i katechetów.