Zaplanowane na ten tydzień obrady sejmowe prawdopodobnie zostaną przerwane. O godzinie 11:00 ma się zebrać prezydium, które formalnie podejmie decyzję o anulowaniu sesji.

Powodem rozważanego odwołania zbliżających się posiedzeń jest kwestia wygaśnięcia mandatów dwóch parlamentarzystów PiS – Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Mimo wyroku, obaj deklarowali chęć uczestnictwa w obradach sejmowych.

Przypomnijmy, że Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście w poniedziałek odrzucił wnioski dotyczące odmowy wszczęcia postępowania wykonawczego względem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Także wnioski prokuratury i obrońców nie zostały uwzględnione.

Maciej Wąsik w poniedziałek, podczas rozmowy w Telewizji Trwam, stwierdził, że posiada dokumenty potwierdzające jego status posła. Twierdził także, że decyzja Hołowni jest nieważna, nie uzyskała akceptacji Sądu Najwyższego i została uchylona, a więc posiada immunitet.

Wąsik podkreślił również, że policja może mieć problem z realizacją nakazu sądu dotyczącego jego zatrzymania. Zapowiedział, że nie zamierza stawiać oporu wobec działań funkcjonariuszy policyjnych.