Dzień Prima Aprilis to popularne w Polsce „święto”, obchodzone corocznie 1 kwietnia. W tym dniu ludzie żartują i dokuczają sobie nawzajem, często przy pomocy fałszywych informacji i fałszywych zapowiedzi. Jeśli zatem zdarzy się, że ktoś tego dnia „wytnie Ci jakiś numer” to się nie obrażaj. Zwyczajnie postaraj się zrewanżować w możliwe najlepszy sposób.

Nieco historii

Historia Dnia Prima Aprilis jest dość niejasna i nie ma pewnych źródeł potwierdzających jego początki. Jedna z teorii mówi, że zwyczaj ten narodził się we Francji za czasów Ludwika XIV. Według legendy, w 1564 roku król Ludwik XIV wprowadził nowy kalendarz, w którym rok zaczynał się 1 stycznia zamiast 1 kwietnia. Niektórzy ludzie nie zauważyli tej zmiany i nadal obchodzili Nowy Rok w kwietniu. To wywoływało uśmiech na twarzach innych ludzi, którzy wyśmiewali ich za pomyłkę. Inni twierdzą, że tradycja ta wywodzi się z czasów rzymskich. Wówczas to, w marcu obchodzono rzymskie święto Hilaria, podczas którego ludzie nosili maski i dokuczali sobie nawzajem. W Polsce Dzień Prima Aprilis zaczął być obchodzony w XVIII wieku. Wówczas popularne było wysyłanie sobie listów i telegramów z fałszywymi informacjami, podpisując je fikcyjnymi nazwiskami. Zwyczaj ten rozprzestrzenił się szybko i stał się jednym z najbardziej popularnych zwyczajów w Polsce.

Jak to wygląda dzisiaj

W Polsce Dzień Prima Aprilis jest bardzo popularny i wielu ludzi bawi się w ten dzień w różny sposób. Sklepy i media często publikują fałszywe informacje, np. o nowych produktach, zmianach w prawie, wynalazkach itp., co prowadzi do licznych nieporozumień i niejednokrotnie wywołuje kontrowersje. Niektórzy ludzie w dniu Prima Aprilis dokuczają sobie nawzajem, np. podstawiając fałszywe podpisy pod ważnymi dokumentami lub celowo wprowadzając w błąd. Jednak należy pamiętać, że żarty powinny być bezpieczne i nie szkodzić innym. W Polsce obchody Dnia Prima Aprilis nie mają charakteru oficjalnego święta. Jednak wiele osób czeka na ten dzień z niecierpliwością, aby móc żartować i bawić się wraz z innymi. Wiele firm, organizacji i mediów przygotowuje specjalne akcje promocyjne i konkursy związane z Prima Aprilis.