Trening High-Intensity Interval Training (HIIT) stał się bardzo popularny w ostatnich latach. Jest to trening, który łączy w sobie intensywny wysiłek z krótkimi przerwami. Taka forma wysiłku fizycznego powoduje przyspieszenie metabolizmu i lepsze spalanie tkanki tłuszczowej.

Założenia treningu HIIT

Podczas treningu HIIT, wykonuje się krótkie serie ćwiczeń o dużej intensywności. Następnie zgodnie z założeniami robimy przerwy w celu odpoczynku. Powtarzanie tych serii ćwiczeń powoduje szybkie spalanie tkanki tłuszczowej, zwiększenie wytrzymałości i poprawę ogólnej kondycji fizycznej. Jedną z głównych zalet treningu HiIT jest to, że można go wykonywać w każdym miejscu i w każdej chwili. Nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu ani dużo czasu, aby wykonać skuteczny trening. Wystarczy kilka minut dziennie, aby zobaczyć pozytywne efekty. Inną zaletą treningu HiIT jest to, że można go łatwo dostosować do swojego poziomu zaawansowania i celów treningowych. Możesz zmieniać intensywność i długość interwałów, aby dopasować trening do swoich potrzeb. Wraz ze wzrostem sprawności wystarczy skracać przerwy i wydłużać czas trwania serii treningowych.

Trening HIIT może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Regularne wykonywanie tego typu ćwiczeń może poprawić funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, zwiększyć wydolność organizmu i poprawić jakość snu. Ponadto, trening HIIT może pomóc w redukcji stresu i poprawie samopoczucia.

Propozycje ćwiczeń

Wiele bardzo prostych ćwiczeń, które można wykonać nawet w domu, nadaje się do treningu HIIT. Można spróbować czegoś z poniższej listy:

  • Burpees – stań na prostych nogach, zrób pad na ziemię, następnie wstań, podskocz do góry i wyląduj miękko na ziemi, właśnie zrobiłeś jedno powtórzenie burpee.
  • Mountain climbers – pozycja przysiadu z rękami na ziemi, a następnie szybkie wyrzucanie nóg za siebie, tak jakby bieganie w miejscu w podporze przodem.
  • Sprinty lub podbiegi – przez określony czas lub dystans.
  • Pajacyki – określony czas lub określona ilość powtórzeń.

Regularny trening szybko przyniesie rezultaty w postaci smukłej sylwetki i świetnej kondycji.