Zarzuty łamania prawa padły na Szymona Hołownię, Marszałka Sejmu ze strony posła Marka Suskiego. Zgodnie z jego słowami, Hołownia znajduje się w poważnych tarapatach po nielegalnej próbie odwołania posłów Kamińskiego i Wąsika. Ostatecznie, decyzja Hołowni została anulowana przez Sąd Najwyższy, który surowo skrytykował działania Marszałka Sejmu w swoim uzasadnieniu. Z kolei Marcin Skonieczka, partyjny towarzysz Hołowni, wyraził pogląd, że decyzja Sądu Najwyższego miała charakter „postanowienia kolegów”.

Prezydent Polski, Andrzej Duda, podjął decyzję o podpisaniu kilku dokumentów, w tym ustawy budżetowej na 2024 rok. Następnie skierował je do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Wydarzenie to było tematem dyskusji gości Katarzyny Gójskiej w programie Telewizji Republika.

Podjęcie takiej decyzji przez prezydenta Dudę było przedmiotem spekulacji jakiś czas temu. Z jednej strony mamy budżet, z drugiej zaś stronie mamy niecodzienną sytuację, w której dwaj posłowie zostali bezprawnie wykluczeni z udziału w głosowaniach. Kolejnym kuriozalnym elementem jest fakt, że obaj posłowie zostali umieszczeni w więzieniu pomimo aktu łaski wydanego przez samego prezydenta.