Wakacje są tym okresem w roku, w którym najczęściej gdzieś wyjeżdżamy. Nie zawsze możesz jednak zabrać ze sobą swojego ukochanego pupila. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Istnieje kilka rozwiązań – jednym z nich jest zostawienie pieska w hotelu dla psów.

Jednak zanim się na to zdecydujesz, warto dowiedzieć się czegoś o psich hotelach. Zależy ci, aby twój psiak był w dobrych rękach? Jaka jest cena i gdzie szukać psiego hotelu? Na co musisz zwrócić uwagę? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule – serdecznie zapraszamy do lektury!

Jaki hotel okaże się być najlepszym wyborem dla twojego psa?

Istnieją różne rodzaje psich hotelów, w tym takie domowe oraz te, w których każdy psiak ma swój własny pokój. Jeśli chodzi o hoteliki domowe, to pupil przebywający tu mieszka z właścicielem hotelu, a także towarzyszy mu w życiu codziennym. Istnieją też hotele, w których psiaki mają swoje pokoje oraz wybiegi, gdzie mogą przebywać wspólnie, lub też oddzielnie.

Jak wiadomo, każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy – skupmy się jednak na tym, co powinniśmy wiedzieć, aby dokonać prawidłowego wyboru. Psiaki, tak jak ludzie, mają swoje indywidualne potrzeby – każdy z nich jest inny, więc potrzebuje czegoś innego. Dlatego też tak ważne jest, by wybrać hotel odpowiadający potrzebom twojego pupila.

Jeśli już spodoba ci się jakaś placówka, to możesz pomyśleć nad wizytą próbną. Zostawisz psa na parę godzin w nowym miejscu, a po upływie umówionego czasu odbierzesz go. Dzięki temu psiak przyzwyczai się do nowego miejsca – oszczędzisz mu tym sporo stresu.

Ile kosztuje pobyt pupila w psim hotelu?

Ceny psich hoteli różnić się będą w zależności od miejsca, w którym mieszkasz, długości pobytu twojego psiaka a także standardów, jakie panują w hotelu. Jednak pomimo tego, jesteśmy w stanie oszacować cenę – za dobę w psim hotelu zapłacisz od 50 do 150 złotych. W trakcie wakacji lub w okresie świątecznym cena może być wyższa. Dodatkowo, większą kwotę zapłacimy za szczeniaka, sukę w rui oraz dużego lub groźnego psa. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto się upewnić, jakie usługi wchodzą w cenę.

W okresie wakacyjnym czy podczas świąt ceny mogą być znacznie wyższe. Więcej też zapłacimy za szczeniaka, sukę w czasie rui czy dużego psa. Warto też upewnić się jaki zakres usług wchodzi w cenę.

Wybór psiego hotelu – na co musisz zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujesz się na pozostawienie psa w psim hotelu, warto najpierw sprawdzić kilka ważnych parametrów. Należą do nich między innymi higiena oraz bezpieczeństwo – jeśli jakieś miejsce wzbudzi twoje zainteresowanie, to koniecznie musisz tam pojechać i wszystko obejrzeć. Zwróć uwagę na:

  • wybiegi dla psów – czy są posprzątane i ogrodzone,
  • kojce – czy nie znajdują się w nich elementy, które mogłyby skrzywdzić twojego zwierzaka,
  • dostęp do wody i pokarmu – czy psiaki mają dostęp do świeżej wody i jakie jedzenie jest im podawane,
  • rasy psów, jakie znajdziesz w hotelu – możesz zapytać się właścicieli obiektu, jak sobie radzą z dużymi psami i czy przyjmują groźne rasy. To samo tyczy się suk w rui,
  • opiekę weterynaryjną – zapytaj właścicieli, z jakim gabinetem współpracuje ich hotel, a w razie braku odpowiedzi lub też problemów z jej udzieleniem, radzimy się wycofać.

Bardzo ważne są kompetencje opiekunów, w tym indywidualne podejście do każdego z psiaków – niech twojej czujności nie uśpią dyplomy weterynarza, behawiorysty, tresera czy też petsittera. Wykształcenie nie jest jedynym wyznacznikiem – liczy się przede wszystkim doświadczenie, a także indywidualne podejście do każdego pupila. Rozmowa z pracownikami hotelu może być tu kluczowa.

Zielonym światłem jest także stos pytań na temat alergii, przyzwyczajeń, a także diety twojego psa. Możesz także popytać właściciela, co robi w przypadku psich walk i czy on i jego pracownicy umieją udzielać pierwszej pomocy zwierzętom. Jeśli chodzi o indywidualne podejście, to warto wybierać te hotele, w który opiekun ma od jednego do kilku psów pod swoimi skrzydłami. Dodatkowo, można przekazać wszystkie informacje na temat swojego pupila w formie pisemnej – z pewnością pomoże to opiekunowi.

Zwróć uwagę na procedurę przyjęcia, a także kontakt z właścicielem – warto podpisać umowę przed oddaniem swojego pupila. Właściciel hoteliku powinien sprawdzić książeczkę zdrowia psiaka, by upewnić się, że ma on wszystkie wymagane szczepienia. Kontakt między hotelikiem, a właścicielem zwierzaka jest bardzo ważny – jeśli zdecydujesz się zadzwonić, to pracownik powinien opowiedzieć ci jak się czuje twój psiak. Część hotelików wysyła zdjęcia pupila, np. w trakcie karmienia, zabawy czy ze spaceru.

Psiak w psim hotelu – w co musisz wyposażyć swojego pupila?

W wyprawce dla twojego pupila powinno znaleźć się kilka bardzo ważnych rzeczy. Z całą pewnością należy do nich karma. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że zmiana miejsca zamieszkania może być dla psiaka stresująca, dlatego też nie musimy dokładać mu jeszcze nagłej zmiany diety. Przydatne może okazać się także legowisko a także zabawki naszego czworonożnego przyjaciela.

Pozwolą mu się one poczuć bardziej komfortowo, gdyż będą pachnieć domem i właścicielem. Jeśli twój pupil potrzebuje leków, to musisz wykupić ich zapas na cały pobyt w hoteliku, do tego nie zapomnij książeczki zdrowia pupila. Na tej liście powinna znaleźć się także obroża szelki oraz smycz.