Czy należysz do grona osób, które w trakcie swojego urlopu zamartwiają się, że coś złego może dziać się z ich mieszkaniem czy też domem? Jeśli chcesz uwolnić swoją głowę od trosk i zmartwień, warto dmuchać na zimne – pamiętaj, aby na czas urlopu wykupić odpowiednie ubezpieczenie.
Pozwoli ci ono odetchnąć z ulgą i nareszcie odpocząć na wymarzonych i wyczekiwanych wakacjach. Zanim jednak rozmarzysz się o wypoczynku, powinieneś dowiedzieć się, czym jest ubezpieczenie turystyczne oraz w jaki sposób ono działa. W tym artykule rozwiejemy twoje wątpliwości i pomożemy w podjęciu decyzji – odpowiemy na powyższe i na inne pytania. Zapraszamy do lektury!
Czym jest ubezpieczenie turystyczne – na czym ono polega?
Mówiąc krótko oraz zwięźle: ubezpieczenie turystyczne jest umową, jaka zostaje zawarta pomiędzy klientem, a wybranym przez niego ubezpieczycielem. Z treści umowy wynika, iż w sytuacji wystąpienia nieszczęśliwego wypadku w trakcie odbywania podróży przez klienta, to ubezpieczyciel zobowiązany jest do pokrycia kosztów, jakie będą skutkiem nieprzyjemnych wydarzeń.
Pokrycie kosztów przez ubezpieczyciela następuje dopiero po powrocie klienta do kraju, w którym mieszka, a także po przejściu odpowiednich (czasem nieco skomplikowanych) procedur. Dopiero po spełnieniu tych dwóch warunków zostaje wypłacone odszkodowanie, które ma na celu wynagrodzenie strat, jakie zostały poniesione podczas nieobecności ubezpieczonego.
Warto jednak wiedzieć, a także pamiętać o tym, że otrzymanie pieniędzy od ubezpieczyciela na pokrycie zaistniałych szkód nie jest procesem automatycznym. Ubezpieczony, tuż po powrocie do kraju oraz domu lub mieszkania, powinien od razu powiadomić ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji. Oprócz tego, potrzebne będą też dowody, jak na przykład rachunki – będą one podstawą oraz oparciem, które pomogą ci w ukazaniu zaistniałego problemu. Dokumentacja stanowi kluczowy element do wypłacenia zawartej w umowie sumy pieniężnej.
W jaki sposób możemy wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Każda osoba, która swoją rezerwację lotniczą opłaca za pośrednictwem Internetu, doskonale wie, że aby móc zakończyć zakup biletu, musimy przedostać się przez okropnie długą listę ofert ubezpieczeniowych. Tu pojawia się jeden z wielu sposobów na zakup ubezpieczenia turystycznego – zakupienie go wraz z biletem lotniczym. Ta opcja jest zdecydowanie najprostsza, gdyż jednym kliknięciem możemy załatwić sobie zabezpieczenie finansowe na wypadek wystąpienia niechcianych problemów w trakcie naszej nieobecności. Jak wiadomo, lepiej dmuchać na zimne!
Jeśli jednak jesteś osobą, która może znaleźć na swoje ubezpieczenie turystyczne nieco więcej czasu, to bardzo dobrym, a przede wszystkim sprawdzonym przez konsumentów rozwiązaniem, jest skorzystanie z internetowych porównywarek ubezpieczeń poszczególnych firm, które oferują swoje usługi w tym zakresie.
Jeśli jednak jesteś zwolennikiem tradycyjnych metod, to śmiało możesz odwiedzić biuro ubezpieczyciela. Najlepiej jest wybrać takiego, który współpracuje z kilkoma firmami. Z jego pomocą uda ci się wybrać jak najbezpieczniejsze i najodpowiedniejsze rozwiązanie, które sprosta wszystkim twoim wymaganiom oraz potrzebom.
Przed czym ochroni nas ubezpieczenie turystyczne?
Wszystko to zależy od oferty, ubezpieczyciela, a także potrzeb osoby, która je wykupuje. Ubezpieczenie turystyczne obejmuje najczęściej:
- Koszty leczenia, czyli inaczej koszty: pobytu w szpitalu, wizyty u lekarza, zabiegów lub też lekarstw.
- NNW, czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków, jak na przykład odszkodowanie od złamanej ręki czy nogi, wypadku samochodowego, itp.
- OC (odpowiedzialności cywilnej) w życiu prywatnym, czyli np. Na wypadek rozbicia przez twoje dziecko szyby w hotelu.
- Bagażu, czyli pokrycia kosztów na wypadek jego zgubienia czy też zniszczenia.
- Odwołania podróży – to pozwoli na zwrot części jej kosztów, kiedy niespodziewanie wypadnie ci inne, ważniejsze wydarzenie.
Od czego zależy koszt ubezpieczenia turystycznego i czy jest ono obowiązkowe?
Koszt ubezpieczenia przede wszystkim zależy od tego, gdzie się wybierasz (kraj docelowy) i jak niebezpieczna jest twoja podróż (jak planujesz spędzić czas na swoim urlopie). Dobrym przykładem będzie porównanie ubezpieczenia turystycznego do Paryża i egzotycznego kraju: ubezpieczenie na wyjazd do Paryża będzie znacznie tańsze niż ubezpieczenie wyjazdu do jakiegoś egzotycznego kraju, gdzie możesz pływać z rekinami lub też zwiedzać safari pełne lwów.
Dodatkowymi czynnikami, jakie z całą pewnością wpływają na koszt ubezpieczenia są: długość pobytu w miejscu wypoczynku, stan zdrowia osoby, która wykupiła ubezpieczenie, składowe ubezpieczenia (koszty leczenia, OC, itd.), a do tego dochodzi jeszcze wysokość kwoty ubezpieczenia, czyli jak wysokie odszkodowanie możesz otrzymać. Dlatego też warto ubezpieczyć się na wyższą kwotę – spowoduje to jedynie minimalny wzrost ceny ubezpieczenia.
Ubezpieczenie turystyczne możemy wykupić tak na dobrą sprawę na ostatnią chwilę, bo nawet 24 godziny przed wyjazdem! Przy tak późnym zakupie posiadasz duży komfort, gdyż dokumenty, jakie potrzebne ci będą w trakcie podróży, będą potrzebne przy ubezpieczaniu. Jeśli chodzi o cenę ubezpieczenia, to nie działa ona tak, jak ceny biletów lotniczych wykupywanych na ostatnią chwilę – będzie wciąż taka sama.