Georg Bätzing, biskup Limburga i przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów, udzielił odpowiedzi na list napisany przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego do papieża Franciszka. List ten spotkał się z krytyką ze strony niemieckiego Kościoła. Przewodniczący niemieckich duchownych skierował do polskiego arcybiskupa oskarżenia o „niebraterskie” postępowanie i propagowanie „złożonych teorii spiskowych”.

Cała sprawa dotyczy listu, który arcybiskup Stanisław Gądecki wysłał do papieża Franciszka na początku października. Lider Konferencji Episkopatu Polski w swoim liście wyraził swoje obawy i smutki dotyczące uczestnictwa osób transpłciowych w niemieckiej społeczności kościelnej.

„Z synowskim oddaniem i szacunkiem dla apostolskiego urzędu Następcy Świętego Piotra, ale jednocześnie z głębokim niepokojem i rozpaczą z powodu decyzji podjętych przez Niemiecką Drogę Synodalną, pragnę zwrócić uwagę Ojca Świętego na szokująco niedopuszczalne i niekatolickie postulaty Synodale Weg” – napisał arcybiskup poznański w swoim liście.