W Moskwie narodził się koncept budowy podwodnego tunelu łączącego Rosję z Krymem w obliczu strachu przed ukraińskimi atakami na most Krymski. Ten ambitny projekt może zostać zrealizowany dzięki współpracy z zagranicznym partnerem.

Szpiegowski wywiad Ukrainy zdobył informacje, które sugerują, że Rosja ma w planach skonstruowanie monumentalnego tunelu podwodnego między Krymem a Rosją.

Amerykański dziennik „The Washington Post”, odwołując się do doniesień służb wywiadowczych Ukrainy, informuje, że rosyjscy i chińscy przemysłowcy, mający powiązania z własnymi rządami, rozpoczęli już początkowe negocjacje na temat tego projektu.

Rosja dąży do utworzenia bezpiecznej drogi transportowej na Krym. Rozpoczęcie tych rozmów nastąpiło po dwóch incydentach z udziałem Ukrainy, która zaatakowała most łączący Rosję i Krym.

Rosja dokonała aneksji Krymu w 2014 roku, a od tamtej pory półwysep ten stał się gorącym punktem konfliktu między tymi dwoma krajami. Specjaliści, z którymi rozmawiał „The Washington Post”, przekonują, że koszt budowy podwodnego tunelu w strefie konfliktu zbrojnego wyniesie miliardy dolarów i zajmie wiele lat.

Według danych pochodzących z Ukrainy, na Krymie odbywają się spotkania z chińskimi biznesmenami. W jednym z otrzymanych maili stwierdza się, że Chińska Korporacja Budownictwa Kolejowego (CRCC) jest gotowa zrealizować projekty budowy dróg i linii kolejowych o dowolnej skomplikowaniu na terenie Krymu.