Podczas konferencji prasowej w środę, Szymon Hołownia, lider ruchu Trzecia Droga, wyraził stanowczą pozycję swojego ugrupowania. Stwierdził, że nie będzie innej większości poza demokratyczną i to przekazać pragnie Andrzejowi Dudzie, prezydentowi Polski, podczas nadchodzących konsultacji.

Szymon Hołownia przed potkanie z prezydentem Duda w Pałacu Prezydenckim zapewnił, że ruch Trzecia Droga jest gwarantem większości dla koalicji demokratycznej. Podkreślił, że nie ma miejsca na inną opcję polityczną i założeniem jego ugrupowania jest utrzymanie tej roli. Hołownia powiedział też o gotowości koalicji do przejęcia odpowiedzialności za kraj.

W trakcie tego samego spotkania z mediami, Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił się z prośbą do prezydenta o jak najszybsze zaplanowanie posiedzenia Sejmu. Wyraził chęć rozpoczęcia prac w nowej kadencji parlamentarnej jak najszybciej. Zasugerował, że idealnym terminem na wybór marszałka Sejmu i marszałka Senatu byłoby 11 listopada. Kosiniak-Kamysz podkreślił, że taka płynna transmisja władzy jest niezbędna w obecnej sytuacji politycznej.