Spółka Siemens Mobility, specjalizująca się w rozwiązaniach transportowych, nawiązała współpracę z Cargounit, firmą pod kontrolą Funduszu Trójmorza. Rezultatem tej współpracy jest umowa zamówienia na nowoczesne lokomotywy typu Vectron, której wartość osiąga aż pół miliarda euro. Jest to największa tego typu transakcja w historii działalności spółki Cargounit, a jednocześnie należy do najważniejszych zawartych przez Siemens Mobility.

Umowę ramową pomiędzy spółkami została podpisana 28 lutego. Dotyczy ona zakupu zaawansowanej technologicznie lokomotywy wielosystemowej Vectron i Smartron. Ten kontrakt stanowi największą w historii Polski umowę ramową na tego rodzaju lokomotywy.

Podczas oficjalnej prezentacji decyzji o porozumieniu Łukasz Boroń, CEO spółki Cargounit, wyraził ogromne zadowolenie z zawartej transakcji. Określił ją jako wydarzenie epokowe i gigantyczną transakcję, która umożliwi firmie utrzymanie się na piątym miejscu wśród firm leasingujących lokomotywy w Unii Europejskiej, a być może nawet awans do pierwszej trójki tego rankingu.