Każdy kierowca z przerażeniem obserwuje wzrosty cen paliw na stacjach benzynowych. Niestety nie zanosi się na to, żeby w najbliższym czasie coś się miało zmienić. Prawdopodobnie ceny benzyny nadal będą rosnąć. To doskonały czas, żeby zastanowić się w jaki sposób możemy ograniczyć spalanie benzyny w aucie. Ograniczenie spalania będzie dobre nie tylko dla naszego portfela, ale także dla środowiska. Im mniejsze zużycie paliwa, tym mniejsza emisja szkodliwych substancji do atmosfery. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych rad, w jaki sposób ograniczyć spalanie benzyny w samochodzie.

Zadbaj o stan techniczny pojazdu

Być może nie wiecie, ale stan techniczny samochodu może mieć ogromny wpływ na to ile benzyny spalamy podczas jazdy autem. Regularne przeglądy i konserwacja samochodu to podstawa, jeśli chodzi o oszczędzanie paliwa. Przede wszystkim powinniście upewnić się, że filtr powietrza jest czysty i regularnie wymieniany. Warto również zadbać o regularną wymianę oleju w aucie. Niewłaściwie działające elementy układu paliwowego, takie jak wtryskiwacze, mogą prowadzić do nadmiernego zużycia paliwa. Dlatego koniecznie upewnijcie się, że wszystkie elementy układu paliwowego są sprawne i działają poprawnie. Niezwykle ważne jest również ciśnienie w oponach. Nieprawidłowe może prowadzić do zwiększonego zużycia paliwa. Sprawdzajcie ciśnienie w oponach co najmniej raz w miesiącu i dostosujcie je do zaleceń producenta samochodu. Pamiętajcie, że niskie ciśnienie w oponach zwiększa opór toczenia, co z kolei prowadzi do większego zużycia paliwa. Zwiększonemu zużyciu paliwa sprzyja także zbyt duże obciążenie pojazdu, ponieważ im cięższe auto, tym więcej paliwa potrzebuje do poruszania się.

Styl jazdy i odpowiednie planowanie trasy

Na zużycie paliwa, ogromny wpływ ma styl jazdy kierowcy. Gwałtowne przyspieszenia i hamowania prowadzą do większego zużycia paliwa. Starajcie się utrzymywać stałą prędkość i unikajcie zbędnych manewrów na drodze. Większość paliwa jest zużywana podczas przyspieszania samochodu. Ogromne znaczenie ma też moment, w którym zmieniane są biegi. Zbyt niskie obroty silnika podczas zmiany biegów mogą prowadzić do nadmiernego zużycia paliwa. To samo dotyczy zmiany biegów przy zbyt wysokich obrotach. Niepotrzebne spalanie benzyny powoduje postój z włączonym silnikiem. Jeśli czekacie na kogoś na parkingu, zawsze gaście silnik. Ważne jest również odpowiednie planowanie trasy. Jak pewnie wszyscy wiecie, najwięcej benzyny spalamy w korkach. Dlatego najlepiej zawsze wybierać najmniej zatłoczone ulice. W trasie benzynę pozwoli nam oszczędzić tempomat, który niweluje niepotrzebne przyspieszanie i hamowanie.