Patologie na rynku nieruchomości w Polsce nikogo już nie dziwią, wysokie ceny mieszkań też nie. Dlaczego więc jedno z ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkania w Warszawie wzbudziło niemałe kontrowersje? Wszystko przez fakt, iż właściciele mieszkania sprzedają nieruchomość w pakiecie z 90-letnią mieszkanką. I mimo że jest to niecodzienna sytuacja, to zupełnie zgodna z prawem.

Atrakcyjne mieszkanie na sprzedaż w centrum Warszawy

Warszawa jest pełna mieszkań na sprzedaż, próżno jednak szukać ofert w dobrej cenie. Mieszkania w Warszawie jeszcze nigdy nie były tak drogie, trudno więc dziwić się, że ogłoszenie sprzedaży mieszkania o powierzchni 60 m kw. za niecałe 400 tys. zł od razu zwróciło na siebie uwagę. W centrum miasta kawalerki bywają droższe! Jak się okazało, mieszkania nie sprzedawali wcale szaleńcy, a ludzie, którzy opracowali konkretny plan. Umowa sprzedaży mieszkania zawiera bowiem aneks, który informuje o tym, że nieruchomość można zakupić wyłącznie z 90-letnią lokatorką. Taka sprzedaż jest możliwa z prawnego punktu widzenia i nosi miano sprzedaży mieszkania w trybie służebności.

Okrutni właściciele mieszkania?

Ogłoszenie wywołało sporo kontrowersji, mimo że jest korzystne dla obu stron interesu. Właściciele mieszkania przyznali bowiem, że mieszkają kilkaset kilometrów od matki i nie są w stanie rzucić pracy, by przenieść się do Warszawy. Za coś trzeba przecież żyć. Z kolei 90-latka z pewnością woli zostać we własnym mieszkaniu, niż mieszkać w domu opieki. Nowy właściciel mieszkania byłby więc jednocześnie opiekunem kobiety. Zgodnie z prawem, lokatorka mogłaby zajmować mieszkanie dożywotnio, a jej rodzina nie miałaby żadnych praw do nieruchomości po jej śmierci. Trudno jednak zignorować ryzyko. Mówimy bowiem o sprzedaży mieszkania wraz ze starszą osobą, a nie wiadomo, jak nowi właściciele będą o tę osobę dbać. Zdarza się przecież, że nawet rodzina postępuje ze starszymi osobami okrutnie. Mamy jednak nadzieję, że 90-latka trafi na fajnych mieszkańców i obie strony transakcji faktycznie skorzystają na tej zmianie.