Zgodnie z doniesieniami agencji Reuters, stan Kansas w USA wszedł na drogę sądową przeciwko gigantowi farmaceutycznemu Pfizer. Pfizer jest oskarżany o wprowadzanie społeczeństwa w błąd, ukrywając prawdziwe ryzyko związane ze swoją szczepionką przeciwko covid-19 i fałszywie twierdząc o jej efektywności. Prokurator generalny stanu Kansas podkreśla, że obywatele potrzebowali pełnej prawdy a nie korporacyjnej propagandy.

Pozew został złożony w poniedziałek, a w nim zawarte są oskarżenia o rzekome nieuczciwe reprezentacje Pfizer dotyczące ich szczepionki. Wg stanu Kansas takie działanie firmy narusza prawa konsumenta obowiązujące na jego terenie. Zasądzenie kompensacji finansowej dla pokrzywdzonych obywateli stanowi główny cel tego procesu.

Kris Kobach, republikański prokurator generalny stanu Kansas, stwierdził w swoim oświadczeniu: „Pfizer wygłosił szereg mylących twierdzeń mających na celu wprowadzenie w błąd społeczeństwo odnośnie swojej szczepionki w momencie, kiedy Amerykanie najbardziej potrzebowali prawdziwych informacji”.

W pozwie firmy farmaceutycznej zarzuca się, że tuż po wprowadzeniu swojej szczepionki na rynek na początku 2021 roku, Pfizer celowo zatajał dowody łączące zastrzyk z niepożądanymi efektami ubocznymi. Wśród nich znajdują się komplikacje ciążowe, w tym poronienia, również zapalenie mięśnia sercowego oraz zapalenie osierdzia.