Post zamieszczony przez Szymona Hołownię, Marszałka Sejmu, na stronie internetowej X spotkał się z negacją ze strony internautów. W treści wpisu polityk podkreślał, że „wakacje od ZUS” to realizacja kolejnej obietnicy nakreślonej przez Trzecią Drogę. Reakcje użytkowników serwisu nie były jednak tak entuzjastyczne. Zarzucono mu manipulację informacjami, co skłoniło go do rozwiania wątpliwości na organizowanej konferencji prasowej.

Poniżej wpisu Hołowni pojawiła się notka od użytkowników: „Hołownia obiecywał dobrowolny ZUS dla mikrofirm, a nie wakacje od ZUS. Ten post to manipulacja”. Zarzuty te dotyczyły rozbieżności między obietnicami wyborczymi a rzeczywistością.

Na konferencji prasowej Szymon Hołownia udzielił odpowiedzi na te oskarżenia. Przyznał, iż choć pierwotny projekt Trzeciej Drogi był bardziej ambitny, to jednak gwarancją daną przez to ugrupowanie było zagwarantowanie „wakacji od ZUS” tym przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w sytuacji kryzysowej. Marszałek podkreślił, że pomimo różnych spekulacji, nikt z koalicji Trzeciej Drogi nigdy formalnie nie obiecywał wprowadzenia całkowicie dobrowolnego ZUS-u. Hołownia tłumaczył, iż takie rozwiązanie byłoby sprzeczne z ideą solidarności społecznej, a możliwość wyboru pomiędzy płaceniem a niepłaceniem składek do ZUS-u nie jest konstruktywnym pomysłem.