W dniu wczorajszym doszło to tragedii na jeziorze Skarlińskim. Łódź wiosłowa, w której przebywały 3 osoby nagle się wywróciła. Jest to niestety tragiczny początek tegorocznej majówki. Temat bezpiecznego wypoczynku nad wodą powraca każdego roku. Niestety mimo starań związanych z edukowaniem na temat niebezpieczeństw, wciąż dochodzi to śmiertelnych wypadków. W wyniku zdarzenia na jeziorze Skarlińskim wszystkie 3 osoby znalazły się w wodzie.

Tragiczny bilans i poszukiwania

Informacja w wywróconej łódce dotarła do służb o godzinie 12.19. Na miejsce zdarzenia natychmiast udała się specjalna grupa ratowników przeszkolonych do udzielania pomocy podczas wypadków w wodzie. Jak podają służby, 2 osoby udało się wydostać z wody. Jedna z nich była przytomna, natomiast w stosunku do drugiej natychmiast podjęto reanimację. W tym samym czasie ratownicy rozpoczęli poszukiwania ostatniego pasażera łódki. W wyniku reanimacji udało się przywrócić czynności życiowe reanimowanego mężczyzny. Niestety w niedzielę w godzinach wieczornych mężczyzna ten zmarł w szpitalu. Natomiast poszukiwania ostatniej osoby wciąż trwają. Niestety w tej chwili są to już poszukiwania prowadzone przez nurków oraz z wykorzystaniem sonarów. Szanse na odnalezienie tej osoby żywej są raczej iluzoryczne

Wypoczywaj nad wodą bezpiecznie

Zastosowanie się do kilku zasad pozwoli zminimalizować ryzyku tragicznych wypadków podczas wypoczynku nad wodą:

  • upewnij się, że miejsce, w którym chcesz się kąpać, jest bezpieczne i przeznaczone do kąpieli. Warto zwrócić uwagę na to, czy w pobliżu nie ma zakazów kąpieli, ostrzeżeń przed silnymi prądami czy też niebezpiecznymi zwierzętami.
  • jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, nie powinieneś próbować pływać zbyt daleko od brzegu. Pływanie po alkoholu, narkotykach czy lekach nasennych również jest niebezpieczne i należy tego unikać.
  • nigdy nie skacz do wody z nieznanej wysokości lub w miejscu, gdzie nie wiemy, jak głęboka jest woda. Przed wejściem do wody warto dokładnie obejrzeć jej dno, by uniknąć spotkania z niebezpiecznymi przedmiotami. Warto też pamiętać, że woda może być zimna, zwłaszcza w przypadku jezior czy rzek, dlatego warto stopniowo przyzwyczajać organizm do jej temperatury.
  • nie pozostawiaj dzieci bez nadzoru nad wodą. Dzieci powinny być pod stałą opieką osoby dorosłej, która będzie mogła szybko zareagować w przypadku niebezpieczeństwa. Warto też nauczyć dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa na wodzie i przypominać im o nich regularnie.
  • jeśli zauważysz, że ktoś znajduje się w niebezpieczeństwie, powinieneś niezwłocznie udzielić pomocy. Należy pamiętać, że ratowanie tonącej osoby może być niebezpieczne, dlatego najlepiej korzystać z dostępnych środków ratunkowych, takich jak boje ratunkowe czy wiosła, lub wezwać na pomoc specjalistów, jak np. ratowników.