Informacje napływające z Ukrainy i Rosji jednoznacznie wskazują, że Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły intensywny atak za pomocą dronów samobójczych na beriowskie zakłady w Taganrogu. Przedmiotem ataku były najprawdopodobniej fabryka produkująca samoloty oraz przyległe do niej lotnisko.

Na zdjęciach satelitarnych wykonanych pod koniec lutego można było dostrzec ogromne maszyny oparte na konstrukcji Iła-76, stojące na płytach postojowych. Wśród nich znajdowały się również samoloty wczesnego ostrzegania A-50.

Zakłady Beriewa znajdują się w odległości niewielkiej, bo tylko 140 km od linii frontu. Co więcej, są one położone zaledwie kilka kilometrów od globalnie uznanej granicy ukraińskiej. Obecnie zakłady skupiają się na przeprowadzaniu remontów głównie ciężkich samolotów transportowych.

Jednak ich oferta nie kończy się na tym. Zakłady zajmują się również modernizacją samolotów tankowania powietrznego oraz, co najistotniejsze, samolotów wczesnego ostrzegania A-50. W Taganrogu przeprowadzano również remonty bombowców Tu-95 oraz morskich samolotów Tu-142.