Departament Stanu USA zalecił swoim dyplomatom opuszczenie stolicy Nigerii w związku z znaczącym wzrostem zagrożenia terrorystycznego.

W miniony wtorek 25 października Stany Zjednoczone wydały swoim dyplomatom upoważnienie pozwalające im na opuszczenie Nigerii. Oficjalnie podanym powodem jest fakt wzrastającego zagrożenia terroryzmem w tym kraju. Dyplomaci USA mogą, ale nie muszą, gdyż nie jest to nakaz a zalecenie, opuścić stolicę Nigerii, Abudżę, gdyż nikt nie będzie w stanie zagwarantować im bezpieczeństwa z uwagi na wzrastające ryzyko w postaci zagrożenia ze strony terrorystów. Komunikat w tej kwestii podała agencja AFP w oparciu o źródła w Departamencie Stanu USA.

Wydane upoważnienie dotyczyć ma niższej rangi personelu dyplomatycznego oraz jego rodzin. Jednocześnie Departament Stanu wyjaśnił, że nie jest ono nakazem całkowitej ewakuacji z kraju a dotychczasowe ograniczenia odnośnie przemieszczania się Amerykanów w tym kraju nadal obowiązują.

W kontekście wydanego komunikatu AFP przypomniała, że już w miniony poniedziałek kilka ambasad zachodnich krajów, w tym także USA, zaleciło własnym obywatelom ograniczenie podróży do Nigerii lub wprost ich odradza z uwagi na narastające zagrożenia.

W odpowiedzi na komunikat strony amerykańskiej nigeryjska Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oświadczyła, że ze swojej strony podjęła „wszelkie niezbędne środki ostrożności”.

W Nigerii w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy związani z Państwem Islamskim bojownicy przeprowadzili i przyznali się oficjalnie do kilki ataków terrorystycznych na terenie stanów leżących w pobliżu Federalnego Terytorium Stołecznego Abudży. Komunikat Departamentu USA został wydany także w wyniku tego zauważalnego wzrostu aktywności terrorystycznej w Nigerii.