Czym jest termos oraz w jaki sposób działa? Termos może wyróżniać się kształtem z Banka, a nawet kupka. Jego zadaniem jest jak najdłuższe utrzymywanie stałej temperatury znajdujących się w nim płynów. Jednak termos może służyć również do przechowywanie obiadu, zupy lub nawet lodów.

Najczęściej jednak termosy kojarzone są z pojemnikami służącymi do podtrzymywania ciepła. W rzeczywistości jednak termos można wykorzystywać nawet do przechowywania lodu. Jak się okazuje termos bez problemu może utrzymywać się nie tylko ciepło lecz także zimno napojów i potraw. Tym samym termosy są bardzo popularne, Jednak ich zastosowanie najczęściej zależy od prowadzonego w stylu życia kropka najczęściej wykorzystywane są w podróży, kiedy nie ma możliwości stworzenie ciepłego napoju lub podgrzania posiłku.

Jak zbudowany jest termos?

Zewnętrzna obudowa termosu może być zarówno stalowa, metalowa, wykonana ze stali nierdzewnej lub nawet plastiku. Tym samym termosy mają różne kolory, nadruki oraz wzory. Jednak ich wewnętrzna budowa jest niemalże identyczna, niezależnie od rodzaju termosu. Jest to istotne dlatego, aby możliwe było utrzymywanie temperatury. Dlatego wewnątrz obudowy termosu znajduje się tak zwany szklany termos o podwójnych ściankach.

Natomiast przestrzeń między ściankami to tak zwana próżnia techniczna lub inaczej przestrzeń szczelna, która pozbawiona jest powietrza oraz posiada niskie ciśnienie. Są to niezbędne warunki do tego, aby nie doszło do przewodzenia ciepła. Jak się okazuje próżnia oraz niskie ciśnienie wyróżniają się bardzo niskim przewodnictwem, a przez to mogą znacząco minimalizować utratę temperatury.

Dodatkowo dla zwiększenia efektu ścianki wewnętrzne termosu są cienkie, natomiast ich powierzchnia pokrywana jest warstwą, która odbija światło. Dzięki czemu termos jest szczelny oraz może utrzymywać temperaturę przez wiele godzin.

W jaki sposób termos utrzymuje ciepło?

Termos został skonstruowany w taki sposób, aby utrzymywał temperaturę wszystkich znajdujących się w nim substancji. Jednocześnie wówczas dochodzi do dużej różnicy temperatury między wnętrzem termosu a temperaturą otoczenia. Dlatego termosy tworzone są z materiałów, które nie absorbują oraz nie przewodzą ciepła. Umożliwia to zatrzymanie ciepła wewnątrz.

Poszczególne rodzaje termosów mogą różnić się budową oraz wielkością, jednak zasada działania pozostaje bez zmian. Co więcej na rynku istnieją także termosy wyposażone w grzałkę. Są to urządzenia, które mogą dodatkowo podgrzewać produkty lub ciecze znajdujący się wewnątrz.

Czy termos może utrzymywać zimną temperaturę?

Najczęściej termos kojarzy się z podtrzymywaniem ciepła. W końcu stosuje się go do utrzymywania się po jedzenia lub napojów. Jednak jak się okazuje termos może być wykorzystywany także w przypadku utrzymywania zimna.

Co ciekawe pierwotny zamysł stworzenia termosu oparty był o potrzebę utrzymania niskiej temperatury, co dotyczyło między innymi ciekłego azotu. Jednak ze względu na doskonały właściwości izolacyjne oraz niską przepuszczalność cieplną termos może być wykorzystywany zarówno w przypadku zachowywania ciepła posiłków i napojów, jak również zimna. Tym samym może doskonale utrzymywać niską temperaturę napojów lub nawet lodu.

Jak długo termos może utrzymać temperaturę?

Długość czasu, w ciągu którego termos jest w stanie utrzymywać temperaturę, uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim ogromne znaczenie na jakość oraz rodzaj wykorzystywanych materiałów. Najczęściej termosy szklane znacznie dłużej utrzymują ciepło.

Jednak producenci odchodzą od wykorzystywania termosów szklanych w użytku domowym ze względu na ich małą wytrzymałość. Tego typu termosy zostały wyparte przez termosy metalowe i plastikowe. Są znacznie bardziej wytrzymałe, jednak nie utrzymują ciepła aż tak skutecznie jak termosy szklane. Dobrej jakości produkty są jednak w stanie utrzymać temperaturę nawet przez 12 godzin. Dzięki temu termosy bardzo chętnie wykorzystywane są podczas wycieczek, wędrówek czy też wyjazdów wakacyjnych.

Pozwalają napić się gorącej kawy lub herbaty nawet po wielu godzinach od jej zaparzenia. Tym samym w sytuacji, kiedy nie ma bezpośredniego dostępu do czajnika lub kuchenki warto mieć przy sobie niezawodny termos. Jego optymalny kształt sprawia, że z łatwością może zmieścić się do plecaka podróżnego lub torby. Ponadto dzięki unikalnej estetyce oraz nowoczesnemu wzornictwu może stać się ozdobą podczas pikniku lub też innych spotkań towarzyskich.