Podobnie jak większość ssaków świnki morskie potrzebują zdrowej i zbilansowanej diety. Dzięki jej stosowaniu mogą się prawidłowo rozwijać i są mniej narażone na rozwój niepożądanych dolegliwości.

W artykule podpowiadamy, co powinny spożywać świnki i czy mogą jeść arbuza i inne owoce.

Siano – podstawia diety domowych świnek morskich

Świeże, dobrej jakości sianko stanowi elementarny składnik diety świnek morskich. Kupowane w sprawdzonych sklepach zoologicznych składa się z mieszanek zdrowych traw. Nierzadko występuje w połączeniu z ziołami lub suszonymi warzywami, na przykład z burakiem.

Przed zakupem siana należy zwrócić uwagę na jego skład, ponieważ uniwersalne produkty przeznaczone dla wszystkich gryzoni mogą zawierać nieodpowiednie dla świnek składniki. Jeżeli zakupiony produkt posiada zapach stęchlizny lub jest to wilgotny to nie nadaje się do użytku. Siano ma pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmów kawii domowych.

Po pierwsze zawiera duże ilości błonnika, który wspiera procesy trawienne u tych zwierząt. Poza tym przydaje się do ścieranie ząbków świnek, ponieważ w warunkach domowych nie mają ku temu innych okazji. Należy zaznaczyć, że dorosła kawia powinna spożywać minimum dwie szklanki siana dziennie. Najlepiej aby miała do niego dostęp przez całą dobę.

Jedzenie dla świnek morskich – zioła i warzywa

Mówiąc kolokwialnie, nie samy sianem świnka żyje. Podobnie jak człowiek potrzebuje odpowiedniej ilości wody, która powinna się wahać od 100 do 250 dziennie. Ilość spożytego płynu zależy od temperatury otoczenia oraz ich stanu zdrowia.

Warto zaznaczyć, że świnki potrzebują dużo witaminy C, którą można im dodawać do wody w postaci specjalnych kropelek. Co jeszcze jedzą świnki morskie? Bardzo wiele produktów, są to zwierzęta uwielbiające zioła, które dostarczają im cennych składników odżywczych. Mogą to być takie rośliny jak:

 • pietruszka,
 • mniszek lekarski,
 • mięta,
 • pokrzywa,
 • szałwia,
 • melisa,
 • chmiel.

Warto dodać, że świnki uwielbiają liście wielu warzyw i owoców, takich jak rzodkiewka, malina, porzeczka i truskawka. Ponadto wiele z nich uwielbia przysmak w postaci koniczyny. Jeśli chodzi korzenie warzyw kawie domowe mogą jeść marchewkę, pietruszkę, buraka, paprykę, pomidory i dynie. Każde z nich zawiera niezwykle cenne składniki odżywcze i powinno stanowić regularną część diety świnek morskich.

Warzywa zawierające więcej cukru, jak burak należy serwować nieco rzadziej. W przeciwnym wypadku kawie domowe mogą nabawić się otyłości i związanych z nią dolegliwości. Warto zaznaczyć, że dostępne jest wiele gotowych karm dla świnek morskich. Podczas ich wyboru należy zwrócić uwagę na skład produktu, w którym nie powinno być komponentów pochodzenia zwierzęcego. Ponadto należy wybierać karmy zawierające jak najmniej zbóż.

Czy świnki mogą jeść arbuzy i inne owoce?

Świnki morskie mogą jeść arbuzy i wiele innych owoców, jednak ze względu na dużą ilość cukru są to produkty, które należy im podawać okazjonalnie. Omawiany rodzaj zwierząt ma niezwykle rozwinięte kubki smakowe, co sprawia, że uwielbiają słodkie przysmaki w naturalnej postaci.

Podawane im owoce powinny być świeże, dlatego można nimi rozpieszczać świnki podczas lata i jesieni. Jest to szczególnie istotne ze względu na zawarte w nich witaminy A, B oraz C. Owoce, które są bezpieczne dla świnek morskich to:

 • arbuzy,
 • wiśnie,
 • czereśnie,
 • kiwi,
 • mango,
 • ananasy,
 • brzoskwinie,
 • borówki,
 • porzeczki,
 • banany.

Jak widać lista jest bardzo długa, co jest niezwykle istotne ze względu na rozbudowane charaktery i gusta tych zwierząt. Każda świnka preferuje nieco inne przysmaki, jedna pokocha banany, a druga nie będzie nimi zainteresowana.

Czego nie jedzą świnki morskie?

Ze względu na niezwykle wrażliwy układ pokarmowy świnek morskich te urocze zwierzęta powinny unikać wielu produktów żywnościowych. Ich wyliczanie należy zacząć od niezdrowych, gotowych słodkich przysmaków dla gryzoni. Pomimo tego, że kawie zjedzą je ze smakiem to nie jest dobre wyjście dla ich zdrowia.

Opisywane zwierzęta powinny unikać spożywania produktów wzdymających takich jak fasola, groch oraz kapusta. Nie zaleca się serwowania ostrych warzyw postaci papryczki chili, cebuli i czosnku. Z oczywistych względów nie mogą jeść przetworzonych smakołyków dla ludzi, takich jak chipsy, paluszki i czekolada. Ze względu na naturalny wegetarianizm świnki nie tolerują produktów pochodzenia zwierzęcego. Na koniec warto zaznaczyć, że wszystkie podawana im pokarmy muszą być świeże i nie mogą być spleśniałe.