Leczenie kanałowe to zabieg stomatologiczny, który łagodzi ból spowodowany przez zainfekowany lub ropień zęba. Podczas procesu kanałowego usuwa się zapalną miazgę. Powierzchnie wewnątrz zęba są następnie czyszczone i dezynfekowane, a wypełnienie jest umieszczane w celu uszczelnienia przestrzeni. 

Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy bakterie jamy ustnej atakują miazgę wewnątrz zęba. Zwykle dzieje się tak, gdy ubytek pozostaje nieleczony przez długi czas. Może również wystąpić, jeśli ząb zostanie pęknięty lub uszkodzony z powodu urazu. Leczenie kanałowe w chwili obecnej jest przeprowadzane za pomocą nowoczesnych metod, w związku z tym leczenie takie nie boli.

Jak przebiega procedura leczenia kanałowego?

Po pierwsze, wykonuje się zdjęcia rentgenowskie w celu sprawdzenia kształtu i stanu kanałów korzeniowych oraz ustalenia, czy i gdzie występują jakiekolwiek oznaki infekcji wokół zęba i kości. Twój dentysta zastosuje znieczulenie miejscowe, nawet jeśli w większości przypadków jest to niepotrzebne, ponieważ nerwy są już uszkodzone; większość robi to, aby pacjent był bardziej zrelaksowany.

Następnie umieszcza się gumową tamę, aby utrzymać obszar suchy i wolny od śliny. Następnie w zębie wwierca się otwór, aby usunąć zepsutą miazgę, nerw i bakterie. Ten krok odbywa się za pomocą serii plików kanałowych, które są umieszczane w otworze, aby zeskrobać kanały korzeniowe, przy czym każdy plik stopniowo zwiększa średnicę, gdy pracują w zębie. Gdy ząb jest skrupulatnie czysty, można go uszczelnić. W zależności od sytuacji dentysta może poczekać około tygodnia, aby uszczelnić otwór, ponieważ leki mogą być konieczne wewnątrz zęba, jeśli wystąpi infekcja.

W przeciwnym razie otwór może zostać zapieczętowany tego samego dnia procedury. Jeśli z jakiegoś powodu kanał korzeniowy nie zostanie ukończony tego samego dnia, zewnętrzny otwór zostanie tymczasowo wypełniony między wizytami, aby zapobiec wszelkim zanieczyszczeniom i ślinie, które mogą zanieczyścić ząb.

Dlaczego miałbyś potrzebować leczenia kanałowego?

Wiele czynników, które wymagają leczenia kanałowego, zmusi Cię do wizyty u dentysty w nagłych wypadkach. Zazwyczaj będziesz wiedział, że potrzebujesz procedury kanałowej, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów:

  • Silny ból zęba;
  • Nadwrażliwość zębów na gorące i zimne pokarmy;
  • Zepsuty ząb;
  • Pęknięty lub złamany ząb;
  • Ropień zęba.

Ryzyko związane z leczeniem kanałowym

Kanał korzeniowy jest wykonywany w celu uratowania zęba. Czasami jednak uszkodzenie jest zbyt głębokie lub szkliwo jest zbyt kruche, aby wytrzymać zabieg. Czynniki te mogą prowadzić do utraty zęba. Jeśli obawiasz się leczenia kanału korzeniowego, możesz zamiast tego porozmawiać z dentystą o ekstrakcji.

Często wiąże się to z umieszczeniem częściowej protezy, mostu lub implantu w miejsce uszkodzonego zęba. Innym ryzykiem jest rozwój ropnia u nasady zęba, jeśli część zainfekowanego materiału pozostaje w tyle lub jeśli antybiotyki nie są skuteczne.

Leczenie kanałowe – o tym warto pamiętać!

Zainfekowana lub chora miazga wewnątrz zęba nie może się naprawić, a tkanka stopniowo zaczyna umierać. Jeśli istnieje głęboka jama, wyszczerbiony lub pęknięty ząb, a nawet luźne wypełnienie, bakterie mogą dostać się do miazgi i ostatecznie ją zniszczyć.

Ponadto, jeśli bakterie te zdołają przedostać się przez otwory korzeniowe, mogą spowodować infekcję w kości, która może być bardzo poważna, ponieważ może osłabić kość i rozbić ją. Więzadła wokół zęba mogą mieć obrzęk i można stracić ząb. Uszkodzenie miazgi jest główną przyczyną nadwrażliwości zębów.

Leczenie kanałowe zwykle wymaga tylko jednej lub dwóch wizyt

Podczas pierwszej wizyty dentysta ocenia stan zęba i sprawdza ból i stan zapalny/infekcję w dotkniętym obszarze. Dentysta może przepisać cykl antybiotyków przed rozpoczęciem leczenia kanałowego. Możesz pomyśleć o zaplanowaniu wizyty natychmiast po zakończeniu kursu antybiotyków.

Ten lek jest tylko tymczasowym układem, który daje ulgę w bólu. Po wizycie u dentysty w celu leczenia kanałowego zwykle zajmuje to tylko jedną wizytę. Mimo to, jeśli istnieją konkretne wyzwania, takie jak zakrzywione kanały, wielokanałowe lub znaczące, powszechne infekcje, może to wymagać jednej lub dwóch dodatkowych wizyt.

Ząb jest martwy po leczeniu kanałowym

Jest to ledwie skorupa ze wszystkimi nerwami i tkankami, które zostały zainfekowane, są usuwane. Nie powinno być żadnego bólu po leczeniu kanałowym. Jednak ząb, który przeszedł leczenie kanałowe, jest słabszy niż zdrowy ząb bez kanału korzeniowego. Biorąc to pod uwagę, leczony ząb może trwać całe życie, jeśli zostanie podjęta odpowiednia ostrożność. Struktury podporowe, takie jak kość i więzadła, są nadal nienaruszone i zdrowe.

Musisz zachować dobrą higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać dentystę. Dzisiaj naukowcy donoszą o opracowaniu hydrożelu peptydowego zaprojektowanego do stymulowania nowych naczyń krwionośnych i miazgi zębowej w zębie po zabiegu.