Jazda na rowerze to doskonała forma rozrywki i ruchu dla osób w każdym wieku. Na wycieczkę rowerową może wyruszyć cała rodzina, ciesząc się piękną pogodą i malowniczym otoczeniem. Warto dokładnie przyjrzeć się temu, jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze.

To cenne informacje dla każdego, kto chce zadbać o dobrą kondycję i wygląd ciała. Nie zapominajmy o tym, że codzienna aktywność fizyczna jest gwarancją dobrego zdrowia i samopoczucia. Każdy powinien dobrać do siebie taki sport, który najbardziej mu odpowiada. Szerokie grono zwolenników ma jazda na jednośladzie. Jakie mięśnie pracują w tym wypadku? O czym warto wiedzieć? Jakie zalety ma systematyczna jazda na rowerze?

Trening – jazda na rowerze

Trening w formie jazdy na rowerze jest związany głównie z aktywacją mięśni nóg. Nie każdy wie, że podczas przejażdżki pracują też inne mięśnie naszego ciała. Dużo zależy od tego, jaki styl jazdy i pozycję preferujemy. Na turystycznych i miejskich rowerach zazwyczaj przyjmujemy pozycję bardziej wyprostowaną.

W tym przypadku pracują głównie mięśnie naszych nóg. Z kolei w rowerach sportowych aktywujemy także mięśnie ramion, kręgosłupa i pośladków. Ponadto, znaczenie ma styl jazdy i trasą, którą wybieramy. Na górskim rowerze znaczenie ma odpowiedni balans ciała. Dzięki temu pracują praktycznie wszystkie mięśnie.

Jakie mięśnie pracują na rowerze?

Warto zauważyć, że podczas jazdy pracują najczęściej mięśnie nóg, czyli mięsień dwugłowy i czworogłowy uda oraz mięsień łydki. Gdy stawiamy na sportowy jednoślad, z powodzeniem pobudzimy również mięśnie brzucha, grzbietu i pośladków. Pochylona sylwetka sprawia, że do pracy zaangażowane zostają mięśnie ramion. To, jak aktywnie jeździmy, ma wpływ na intensywność pracy naszych mięśni.

Od fazy pedałowania zależy też to, które mięśnie w danym momencie najbardziej pracują. Gdy naciskamy pedały, najbardziej angażujemy mięsień czworogłowy uda i pośladków. W sytuacji, gdy przesuwamy pedał do tyłu, najwięcej pracy leży po stronie mięśni łydek. Z kolei podczas przechodzenia pedału do góry, znowu pracuje mięsień uda, zwłaszcza jego partie dolne.

Podczas podciągania nogi aktywujemy mięśnie brzucha. Co ciekawe, praca w trakcie podciągania nogi do góry jest wzmocniona wtedy, gdy używamy butów zatrzaskowych lub pedałów z noskami.

Jazda na rowerze – o czym warto wiedzieć?

Podczas spokojnej jazdy mięśnie grzbietu, brzucha i ramion raczej nie wykonują zbyt dużo pracy. Inaczej sprawa wygląda w trakcie jazdy szybkiej, sportowej. Podczas zakrętu naszym zadaniem jest balansowanie ciałem, a w trakcie zjazdów lub podjazdów musimy podnieść się z siodełka. W tej sytuacji dużą pracę wykonują mięśnie ramion. Na trudnym terenie pracę wykonują mięśnie praktycznie całego ciała.

Ekstremalny zjazd z górki mocna obciąża mięśnie rąk i nóg. Płynna jazda po torze przeszkód to także praca nóg i ramion. Jeszcze inaczej wygląda aktywacja mięśni podczas podjazdu pod stromą górkę. Wtedy trzeba wstać na pedałach, aby przenieść środek ciężkości ponad kierownicę.

Silne nogi rowerzysty

Zazwyczaj jazda na rowerze nie powoduje nadmiernej rozbudowy mięśni nóg. Oczywiście istnieje wiele wyjątków, które są odstępstwem od tej reguły. Każdy, kto chce znacznie rozbudować mięśnie nóg, powinien poćwiczyć na siłowni z dużymi ciężarami.

Takie ćwiczenia wpływają na przyrost tkanki mięśniowej. Jazda na jednośladzie jest wytrzymałościowym sportem. Wzmacnia ona mięśnie, jednocześnie ładnie je modelując i budując ich wytrzymałość. Jak wiadomo, zawodowi kolarze mają mocno rozbudowane nogi. Jest to z pewnością efekt dodatkowych treningów na siłowni. Faktem jest, że największe mięśnie nóg mają kolarze, którzy ścigają się na krótkich dystansach sprinterskich. Długodystansowcy z kolei mają nosi szczupłe i mocne. Ich mięśnie nie są za bardzo rozbudowane, tak aby poradziły sobie podczas długiej jazdy. Duże mięśnie potrzebują bowiem większej ilości energii.

Systematyczna jazda na rowerze może z powodzeniem aktywować liczne mięśnie w naszym ciele. Gdy stawiamy na spokojną przejażdżkę, pracują głównie mięśnie nóg. Bardziej dynamiczna jazda może zaangażować mięśnie grzbietu, ramion i brzucha. Wiele zależy od danej trasy, stylu jazdy i jednośladu.

Ogromne znaczenie ma wybranie komfortowego roweru, który poradzi sobie w odpowiednich warunkach otoczenia. Nawet wtedy, gdy jeździmy jedynie rekreacyjnie, możemy liczyć na wzmocnienie mięśni nóg. Wysportowane ciało doskonale się prezentuje.