Twoje dziecko może obgryzać paznokcie z wielu powodów – ciekawości, nudy, odprężenia, nawyku lub naśladownictwa. Obgryzanie paznokci jest najczęstszym z tak zwanych „nawyków nerwowych”, które obejmują ssanie kciuka, wybieranie nosa, skręcanie lub szarpanie włosów oraz zgrzytanie zębami.

Około 20 do 30 procent populacji zwykle obgryza paznokcie, a dokładna przyczyna obgryzania paznokci jest nieznana. Ale badania pokazują, że dzieci mogą obgryzać paznokcie z kilku powodów – w tym z lęku lub niepokoju fizycznego.

Obgryzanie paznokci u dzieci – co warto wiedzieć?

Wiele osób obgryza paznokcie w pewnym momencie, zwłaszcza jako dzieci. Jest to rodzaj powtarzającego się zachowania skoncentrowanego na ciele, które nosi kliniczną nazwę onychofagii. Istnieje spektrum obgryzania paznokci.

Może wahać się od sporadycznego łagodnego zachowania do głęboko zakorzenionego zachowania samookaleczającego. Wiele osób, które zaczynają obgryzać paznokcie jako dzieci, ostatecznie wyrasta z nawyku. Dla innych staje się nawykiem na całe życie, który może być niezwykle trudny do rzucenia.

Jak powstrzymać malucha przed obgryzaniem paznokci?

Chociaż nie ma jednego pewnego sposobu, aby powstrzymać malucha przed obgryzaniem paznokci, istnieją pewne strategie i zabiegi, które mogą pomóc mu zachować paznokcie, a Ty zachowasz zdrowie psychiczne. Jedną z rzeczy, których nie należy robić, jest karanie ich za ten nawyk. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku, jest próba ustalenia, dlaczego w ogóle obgryza paznokcie.

Jeśli Twoje dziecko jest pod dużym stresem, spróbuj zmniejszyć ten stres. Podczas, gdy dochodzisz do pierwotnej przyczyny obgryzania paznokci przez swoje dziecko, oto kilka sugestii, które należy wypróbować w międzyczasie:

 • Utrzymuj paznokcie swoich maluchów przycięte i spiłowane;
 • Zapewnij dziecku możliwość noszenia bandaży samoprzylepnych i / lub kolorowych naklejek na paznokciach, aby uczynić je mniej dostępnymi do obgryzania;
 • Spróbuj odwrócić uwagę dziecka inną czynnością, taką jak rysowanie obrazu, pisanie lub ściskanie piłki stresowej, gdy zauważysz, że obgryza paznokcie;
 • Dowiedz się, dlaczego twoje dziecko obgryza paznokcie. Czy robią to, gdy są sfrustrowani lub odczuwają niepokój? Po zidentyfikowaniu wyzwalacza rozwiąż problem, znajdź zdrowszy substytut i pozbądź się nawyku obgryzania paznokci u swojego malucha

Skutki uboczne i ryzyko obgryzania paznokci

Obgryzanie paznokci może obejmować obgryzanie paznokcia, naskórka i tkanki wokół paznokcia. Większość obgryzaczy paznokci nie rozwija długotrwałych uszkodzeń, ale może się to w niektórych przypadkach również zdarzyć.

Poza bolesnością paznokci i otaczającej skóry, działania niepożądane mogą obejmować:

 • nieprawidłowo wyglądające paznokcie;
 • infekcje grzybicze płytki paznokcia i otaczającej skóry;
 • choroba spowodowana przenoszeniem bakterii i wirusów z palców na twarz i usta;
 • uszkodzenie zębów, takie jak odpryski, niewspółosiowość i resorpcja zębów;
 • ból i dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych;
 • ponadto nawyki, takie jak połykanie odgryzionych paznokci, mogą zwiększać ryzyko infekcji żołądka i jelit.

Unikaj pogarszania nawyku obgryzania paznokci u dziecka

Zwracanie zbyt dużej uwagi na złe nawyki dziecka może przynieść odwrotny skutek, a ich obgryzanie paznokci może się jeszcze pogorszyć. Karanie dziecka lub zawstydzanie go za obgryzanie paznokci również nie będzie skuteczne w pomaganiu mu w zmianie nawyków.

Pomiń długie wykłady o wszystkich powodach, dla których wkładanie palców do ust jest obrzydliwe – to też prawdopodobnie nie zadziała. Obgryzanie paznokci może czasami ulec poprawie, a następnie ponownie się pogorszyć. To często część procesu pozbywania się złego nawyku. Jednak z biegiem czasu obgryzanie paznokci przez twoje dziecko prawdopodobnie ustąpi.

Obgryzanie paznokciu u dzieci – podsumowanie

Najważniejsze kwestie odnoszące się do powyższego artykułu:

 • Obgryzanie paznokci może być tymczasowym, stosunkowo niedestrukcyjnym zachowaniem, które jest jedynie problemem kosmetycznym, ale może również przekształcić się w poważny, długotrwały problem. Onychofagia jest uważana za patologiczny nawyk jamy ustnej i zaburzenie pielęgnacyjne charakteryzujące się przewlekłym, pozornie niekontrolowanym obgryzaniem paznokci, które jest destrukcyjne dla paznokci i otaczającej tkanki.
 • Onychofagia, która często powoduje widoczne uszkodzenie paznokci, skórek i otaczającej skóry, może wystąpić samodzielnie lub może współwystępować z innymi powtarzającymi się zachowaniami skoncentrowanymi na ciele, takimi jak ciągnięcie włosów (trichotillomania) lub wybieranie skóry (zaburzenie wykrzywienia). Objawy onychofagii są zarówno psychologiczne, jak i fizyczne.
 • Obgryzanie paznokci często wiąże się z lękiem, ponieważ żucie paznokci podobno łagodzi stres, napięcie lub nudę. Ludzie, którzy nawykowo obgryzają paznokcie, często zgłaszają, że robią to, gdy czują się zdenerwowani, znudzeni, samotni, a nawet głodni.