Dziecko może rozwinąć chodzenie na palcach w każdym wieku z powodu hipermobilności, która może być częścią normalnego rozwoju i zwiększonej elastyczności, często obserwowanej u dzieci poniżej 5 roku życia.

Wiele dzieci po raz pierwszy zaczyna chodzić na palcach, a kontakt z piętą osiąga do 22 miesiąca życia. Jeśli chodzenie na palcach utrzymuje się po tym czasie, nadszedł czas, aby zasięgnąć porady doświadczonego pracownika służby zdrowia.

Czego należy się spodziewać podczas pierwszej wizyty?

  • Podczas badania zostaniesz zapytany o historię swojej rodziny, ponieważ niektóre schorzenia mogą być dziedziczne, powodując wrodzone krótkie ścięgno Achillesa lub dziedziczną dystrofię mięśniową.
  • Proszę rozważyć, czy Państwa dziecko miało opóźnienie w osiąganiu kamieni milowych; raczkowanie, chodzenie lub czy Państwa dziecko w ogóle nie zdołało osiągnąć niektórych kamieni milowych?
  • Ponadto, jeśli dziecko wcześniej wykazywało kontakt z piętą podczas chodzenia, a teraz nie może, to należy rozważyć schorzenia neurologiczne.
  • Chodzenie na palcach może być spowodowane brakiem równowagi mięśniowej w wyniku osłabienia prostowników kolan oraz napięcia ścięgien i mięśni łydek.
  • Czy chodzenie na palcach jest jednostronne czy dwustronne?

Plan postępowania dla oduczenia dziecka chodzenia na palcach

Po zdiagnozowaniu idiopatycznego chodzenia na palcach zostanie wybrany odpowiedni plan postępowania, którego celem będzie ustalenie wzorca chodu od pięty do palców. Może to być trudny proces, w którym dziecko musi w zasadzie przełamać nawykowe wzorce i nauczyć się chodzić od nowa.

Bardzo trudno jest przepisać wyuczony odruch z mózgu do rdzenia kręgowego. Sukces osiąga się, gdy zarówno dziecko, jak i rodzina współpracują ze sobą w celu ustanowienia nowego, nieświadomego wzorca chodu.

Czemu dziecko chodzi na palcach? Jak się to leczy?

Spróbuj zachęcić dziecko do chodzenia stawiając najpierw piętę i stosuj ćwiczenia rozciągające, aby wydłużyć ścięgno Achillesa i mięśnie łydki. Jeśli te środki zachowawcze zawiodą, wtedy może być konieczny seryjny odlew lub interwencja chirurgiczna w celu wydłużenia ścięgna Achillesa (jest to stosowane bardzo rzadko).

W rzadszych przypadkach chodzenie na palcach może być jednym z objawów porażenia mózgowego lub zaburzeń rozwojowych, takich jak autyzm. Dlatego ważne jest, aby obserwować ten stan i skonsultować się z lekarzem rodzinnym, jeśli dziecko nadal uporczywie chodzi na palcach po ukończeniu 3 roku życia lub jeśli zauważysz inne związane z tym zmiany (takie jak opóźnienie rozwoju).

Leczenie uporczywego chodzenia na palcach może obejmować okres odlewania, aby pomóc rozciągnąć te mięśnie i ścięgna, aby pomóc im chodzić z płaską stopą, a opcje skierowania mogą być omówione przez twojego osteopatę podczas badania. Jednak u niektórych dzieci przyczyną może być problem neurologiczny, taki jak porażenie mózgowe lub dystrofia mięśniowa, jednak zostanie to wykazane podczas badania neurologicznego, ponieważ mogą one mieć dodatkowe oznaki i objawy.

Konsekwencje chodzenia dzieci na palcach

  • Ból w stopach i/lub kolanach
  • Ciasnota w nogach podczas chodzenia
  • Chodzenie na palcach u nóg może powodować problemy w miarę starzenia się, takie jak ból podczas podczas ćwiczeń, różnice w długości mięśni, biomechanika może się zmieniać wraz z wiekiem powodując ból i ograniczenie ruchomości w stopach.
  • Większość dzieci chodzących na palcach może stawiać stopy płasko, ale może czuć się obolała i niewygodnie

Ale jak osteopatia może pomóc?

Osteopatia może być korzystna dla pediatrycznego chodzenia na palcach, aby pomóc zmniejszyć ich objawy, chyba że jest to spowodowane stanem neurologicznym, ale jeśli masz jakiekolwiek obawy, porozmawiaj z osteopatą. Leczenie może obejmować wykonanie przez osteopatę delikatnego masażu nóg i stóp dziecka oraz wspomaganie mobilności jego stóp i nóg.

Kiedy dziecko chodzi na palcach, może to prowadzić do braku równowagi mięśniowej, zmienić sposób chodzenia i może prowadzić do bólu i dlatego osteopata najpierw spojrzy na to, jak dziecko chodzi i jak poruszają się jego biodra, kolana i kostki, a leczenie skupi się na wszystkich tych obszarach.

Co jeśli dalej dziecko chodzi na palcach?

W zależności od tego, dlaczego Twoje dziecko chodzi na palcach, istnieją czynności, które możesz wypróbować w domu, aby pomóc mu zredukować to zachowanie. np. Jeśli trudność sensoryczna, można zagrać w gry marszowe, aby zachęcić całą stopę do dotknięcia podłogi. „Mrówki idą do marszu jedna za drugą”. Jeśli wynika to z niskiego napięcia mięśniowego, korzystne mogą być zajęcia takie jak skakanie na trampolinie.