Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, odwiedzi w przyszłym tygodniu Warszawę. Ma spotkać się z najważniejszymi, polskimi obywatelami, a także przemówić do Polaków. W związku z wizytą Bidena, Warszawiacy mogą spodziewać się ogromnych utrudnień w ruchu. W piątek władze miasta ogłosiły jakich zmian można się spodziewać od poniedziałku. Największe utrudnienia z pewnością dotyczyć będą ścisłego centrum oraz fragmentów Starego Miasta. Jednak zapowiadane jest również czasowe zamykanie ulic na czas przejazdów kolumn rządowych. Poniżej znajdziecie wszystkie najważniejsze, podane do tej pory informacje.

Zmiany w ruchu w centrum Warszawy

Prezydent Joe Biden przyleci do Polski w poniedziałek wieczorem. Zgodnie z harmonogramem wizyty, we wtorek odbędzie się przemówienie w ogrodach Zamku Królewskiego. Na to wydarzenie zaproszenie otrzymali wszyscy Polacy. Jedynym warunkiem jest wcześniejsze zarejestrowanie się przez stronę internetową. Prezydent Joe Biden spędzi w Polsce dwa dni. Na cały ten czas powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i pogodzić z dużymi utrudnieniami w ruchu. W poniedziałek wieczorem pierwsze utrudnienia spotkają osoby, które będą chciały zaparkować w Śródmieściu. Władze uprzedzają, że będą wprowadzać tam ograniczenia w parkowaniu. We wtorek i środę w niektórych miejscach będzie obowiązywać absolutny zakaz parkowania. Zapowiedziano również, że podczas przejazdów kolumn rządowych i pojazdów z zaproszonymi gośćmi, czasowo będą zamykane niektóre ulice.  Można również spodziewać się ograniczeń dla pieszych i rowerzystów. Największe obostrzenia z pewnością będą dotyczyć okolic Zamku Królewskiego, Pałacu Prezydenckiego, a także hoteli, w których zatrzymają się goście.

Utrudnienia w ruchu w okolicach lotniska oraz zmiany w komunikacji publicznej

Władze Warszawy zapowiedziały również utrudnienia w ruchu w okolicach Lotniska Chopina. Zaraz po przylocie prezydenta, najprawdopodobniej służby wstrzymają ruch na całej trasie przejazdu kolumny do hotelu. Urzędnicy zachęcają mieszkańców do unikania podróży do centrum i w okolice lotniska, szczególnie we wtorek i środę. Utrudnienia dotkną także wszystkich korzystających z komunikacji miejskiej. Na czas wizyty prezydenta specjalni informatorzy będą pomagać pasażerom poruszać się po mieście. Już teraz wiadomo, że niektóre autobusy i tramwaje będą mieć zmienioną trasę swoich kursów. Dotyczy to na przykład linii 521, 518, a także 178 i 117. Utrudnienia potrwają do środowego wieczora.