Chomiki to jedne z najpopularniejszych, małych zwierzaków domowych. Są idealne dla osób, które poszukują pupila nie zajmującego zbyt dużo miejsca i niewymagającego zbyt wiele uwagi. Chomiki to zwierzaki w szczególności uwielbiane przez dzieci. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup zwierzaka, powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o jego hodowli. Wśród podstaw znajdują się takie informacje, jak warunki niezbędne dla życia, pielęgnacja, zdrowie i potrzebne akcesoria. Wszystkie te informacje znajdziecie w artykule poniżej!

Warunki do życia dla chomika

Chomiki to gryzonie z rodziny chomikowatych. Oczywiście możemy wyszczególnić kilka gatunków tych zwierzaków, na przykład chomik syryjski, czy chomik dżungarski. Przed zakupem konkretnej „rasy” chomika warto zapoznać się z podstawowymi wiadomościami na ich temat. Jeśli już mamy wybranego zwierzaka, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Podstawą jest klatka, w której chomik będzie mieszkać. Najlepiej, żeby miała ona co najmniej wymiary 40 x 25 x 25 cm. Absolutnie nie powinniśmy decydować się na mniejsze. A prawda jest taka, że im będzie większa tym lepiej dla zwierzaka. W klatce natomiast powinno znaleźć się wiele akcesoriów – domki, kołowrotki, tunele i inny sprzęt służący chomikowi do zabawy. Oczywiście niezbędne będą również miseczki i poidełka. Co ważne, kaltka musi być utrzymywana w czystości, a podłoże należy wymieniać co kilka dni. Klatkę należy ustawić w miejscu bez gwałtownych zmian temperatur. Ta optymalna dla chomików wynosi od 18 do 24 stopni C. Klatka nie może stać w miejscu nasłonecznionym, w przeciągach. Powinniśmy również unikać głośnych pomieszczeń. Chomiki to stworzenia nocne, więc w dzień muszą mieć ciche i spokojne miejsce do odpoczynku.

Żywienie, pielęgnacja i zdrowie chomików

Chomiki są roślinożercami, więc ich dieta powinna składać się z dużych ilości świeżych warzyw i owoców. Niektóre zalecane warzywa to sałata, marchew, papryka, ogórek, a owoce to jabłka, banany i winogrona. W diecie chomika powinny znaleźć się również białka, takie jak kurczak, jajka lub tofu. Chomiki potrzebują również świeżej wody, która powinna być zmieniana codziennie. Wodę należy podawać w specjalnych kubkach lub butelkach, aby uniknąć zachlapania klatki. Jeśli chodzi o pielęgnację, w przypadku chomików powinniśmy zadbać, żeby była regularna. Ich sierść powinna być szczotkowana co najmniej raz w tygodniu, aby pozbyć się zanieczyszczeń i martwych włosów. Chomiki powinny być kąpane tylko wtedy, gdy są bardzo brudne, ponieważ nadmierne mycie może prowadzić do uszkodzenia ich delikatnej skóry. Niestety chomiki to zwierzątka podatne na różne choroby. Dlatego tak ważna jest w ich przypadku odpowiednia dieta. Musimy również bacznie obserwować ich zachowanie, żeby jak najszybciej wychwycić wszelkie zmiany i udać się do weterynarza.